En Büyüklerden Biri Açıkladı! Bitcoin (BTC) Boğası Geliyor Mu?

Artık yatırımcıların beklediği güzel günler geliyor mu? Kripto para yatırımcılarının beklediği açıklama.
15:40
14 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Finans dünyasının yakından takip ettiği en popüler isimlerden biri kripto paraların ve Bitcoin’in geleceğiyle ilgili konuştu. Eski Goldman Sachs yöneticisi, kripto para piyasalarının 2022 yılında yaşadığı olaylara dikkat çekiyor. Peki artık piyasa dibi gördü mü? Bitcoin (BTC) için boğa sezonu geliyor mu? Yatırımcıların merak ettiği sorun cevabı burada.

Bitcoin (BTC) Boğası Ne Zaman

Kral kripto para birimi uzun bir mücadelenin ardından bugün yeniden 25.000 doları aştı. Yazı hazırlandığı sırada ise 24.600 dolar seviyesinde bulunuyor. Ethereum ise 2.000 doları aştıktan sonra bu bölgeyi korumayı başardı. Eski Goldman Sachs yöneticisi Raoul Pal, varlık yönetimi firması Arca ile yaptığı son röportajda kripto para piyasalarının güncel görünümünü ele aldı. Özellikle mayıs ve haziran aylarında önemli kayıplar yaşayan ve aşırı satışlarla karşılaşan kripto paralar kritik destek bölgelerini kaybetmişti. Ancak Temmuz rallisiyle altcoin fiyatları bugün yaklaşık %100 daha yukarıda bulunuyor. Elbette tüm kripto paralar bu kadar iyi performans göstermedi ancak trend dönüşü başlamış olabilir.

Raoul Pal şunları söyledi;

“Benim için makro devriliyor. Bununla demek istediğim resesyona giriyoruz. ISM (tedarik yönetimi enstitüsü) anketi gibi şeyler görmeliyiz ve diğer şeyler oldukça hızlı bir şekilde dağılmaya başlar. İleriye dönük unsurlar zaten dağılıyor. Bunu küresel olarak görüyoruz. Yani bu büyüme buharlaşıyor. Bunun yanı sıra, anlatı yetişmedi, çoğu emtia %30 ile %50 arasında düştü. Herkes artık toparlanmanın başlamasını bekliyor, petrolde 200 doları bekliyorlar ancak 60 dolara düşüş yakın. Yani bu son enflasyon hikayesi.”

Kripto Paralar Yükselir Mi?

Pal’e göre, Covid sonrası devasa envanterler yaptı. Bu stoklar, ekonominin yavaşlaması ve enflasyonun harcanabilir geliri yemesi nedeniyle satılmıyor. Pal, ekonomi için ufukta görünen kötü haberin finansal piyasalar için iyi haber olduğunun altını çiziyor. Ona göre enflasyon ve tahvil gelirlerinde etkileyici düşüşler göreceğiz. Likidite koşulları iyileşecek ve kripto paralar bundan fazlasıyla faydalanacak.

Eski Goldman Sachs yöneticisi kripto paralarla ilgili makro manzaradaki değişimin kurumsal yatırımcılardan gelen bir gelgit talep dalgasını tetikleyebileceğini söylüyor.

“Şu anda büyük oyuncular, büyük fonlar daha fazla risk alabilir. Likidite onları için daha uygun ve ucuz yakın zamanda daha büyük bir ilgi görebiliriz”.

Makro gurusu ayrıca likidite koşullarının iyileşmesiyle kriptonun yeni bir piyasa döngüsünü ateşlemeye hazır olduğuna inandığını söylüyor. Pal, kabaca %70 ihtimalle kripto para piyasalarının dibi gördüğüne inanıyor. Geçtiğimiz günlerde 10 trilyon dolarlık BlackRock kurumsal yatırımcıların direkt olarak Bitcoin’e yatırım yapmasına olanak tanıyan bir fon başlatmıştı. Fidelity ve diğerleri zaten yıllardır bu piyasalarla ilgileniyor. Artmaya başlayan risk iştahı ve yaklaşan regülasyonlar kurumsalların daha cesur biçimde, daha fazla kazanç için kriptolara dalış yapmasını sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar