Elrond Coin Nedir?

Elrond (EGLD), Elrond platformunun yerel token’ıdır.
13:16
22 Aralık 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Elrond Coin, Elrond patformunda ağ ücretlerini ödemek, stake etmek ve doğrulayıcıları ödüllendirmek için kullanılan yerel bir kripto para birimidir. Elrond ilk olarak Ağustos 2019’da duyuruldu ve ana ağı Temmuz 2020’de yayına girdi.

Elrond (EGLD) Nedir?

Elrond (EGLD), Elrond platformunun yerel token’ıdır. Elrond, sharding kullanarak son derece hızlı işlem hızları sunmayı amaçlayan bir blok zinciri protokolüdür. Proje kendisini, fintech, merkezi olmayan finans ve Nesnelerin İnternetini içeren yeni internet için bir teknoloji ekosistemi olarak tanımlıyor. Akıllı sözleşmeler yürütme platformunun saniyede 15.000 işlem, altı saniyelik gecikme ve 0,001 dolarlık işlem maliyeti yapabildiği bildiriliyor.

Buna ek olarak Elrond’un ana satış noktası, yüksek ölçeklenebilirliği olarak karşımıza çıkıyor ve bu durum, ağ ve işlem paylaştırmanın uygulandığı ilk blok zinciri ağı olduğunu belirtiyor. Ekonomi belgesine göre, ekosistemini oluşturmayı ve EGLD’yi bir değer deposu varlığı olarak kurmayı hedefliyor.

Bu amaca ulaşmak için ağ, dört parçaya bölünmüş 2.169 onaylayıcı node üzerinde çalışıyor: saniyede 5.400 işlem yapabilen üç yürütme parçası ve bir koordinasyon parçası olan “Metachain”. Elrond’un uyarlanabilir konum bölme mimarisi, konumu, işlemleri ve ağı tamamen parçalamaktadır. Aktarım talebi karşılanmadığında ek bir parça ekleyerek ölçeklenebilir. 50 parça halinde gruplandırılmış 29 konumdan 1.500 node ile halka açık bir ortamda 263.000 TPS çalıştırması test edildi.

Benimsenme oranını artırmak için, proje aynı zamanda geliştiricilerin platform üzerinde inşa etmesini destekleyerek akıllı sözleşme ücretlerinin %30’unu telif ücreti olarak kazanmalarına olanak tanıyor.

Şirket, ilk yılında ağda pay sahibi olmak için EGLD token tedarikini sürdürüyor ve doğrulama node’ları yıllık yüzde 36 oranında bir pay alıyor.

Elrond, node’ların doğrulama sürecine katılmak için EGLD token’larını yatırması gereken güvenli bir teminat proof-of-stake algoritması olarak adlandırdığı şeyi kullanıyor ve her doğrulayıcıya geçmiş etkinliğe dayalı bir derecelendirme puanı atanıyor. Bir doğrulayıcının derecesi çok düşük olursa, seçilmiyor ve para cezası ödemek zorunda kalıyor. Doğrulayıcılar ayrıca ağın bütünlüğüne aykırı bir şekilde sürekli olarak hareket ederlerse ağdan çıkarılabilir ve riskleri azaltılabilir.

Öte yandan Elrond, 2017’nin sonlarında Beniamin ve Lucian Mincu kardeşler tarafından Lucian Todea ile birlikte sektörün karşı karşıya olduğu en acil sorun olduğunu düşündükleri blok zincir ölçeklenebilirliği sorununa bir çözüm olarak kuruldu.

EGLD Coin Yorum

EGLD coin yorumlarına bakıldığında şu an için yatırımcıların token’dan oldukça umutlu oldukları görülüyor. Her ne kadar piyasa düşüş grafiği çiziyor olsa da EGLD yükseliş grafiği ile dikkat çekiyor.

Buna ek olarak arkasındaki ekibin güçlü olması ve ele aldığı sorunun önemli olması sebebiyle de platformun tercih edildiği görülüyor. Bu da EGLD coin’e olan talebi artırıyor.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 28,69 dolardan işlem gören Elrond Coin, EGLD BTC işlem çiftinde de 0,00126113 BTC ile işlem görüyor. CoinMarketCap verilerine göre, 418.050.987 USD işlem hacmi ile 50. sırada yer alan Elrond Coin son 24 saat içindeki işlem hacminin de107.384.969 USD olduğunu belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak 22 Aralık 2020 tarihinde 29,39 dolar ile rekor kıran Elrond (EGLD), 20 Ekim 2020 tarihinde 6,80 dolar ile de dip seviyeyi gördü. Ayrıca şu anda dolaşımda 14.568.948 adet Elrond (EGLD) bulunuyor ve bu rakamın maksimum 31.415.926 Elrond Coin’e ulaşması bekleniyor.

Elrond Coin Nasıl Alınır?

Elrond Coin işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para işlem platformu olan Binance aracılığıyla güvenilir ve hızlı bir şekilde satın alınabilir.

Elrond Coin, 22 Haziran 2019 tarihinde Binance Launchpad’de satışa sunuldu. Binance kullanıcıları şu anda birden fazla işlem çiftinde Elrond Coin’i kullanabiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar