reklamı kapat

Elektrik Devi Ethereum Merkezsiz Uygulamasını Kullanacak

EDF bir Ethereum merkezsiz uygulaması ile çalışmaya başlıyor.
23:00
15 Mayıs 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Dünyanın en büyük elektrik şirketlerinden bir tanesi merkezsiz Ethereum uygulaması iExec ile birlikte çalışmaya başladı.

Ethereum Merkezsiz Uygulaması

33 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan EDF, GPUSPH adı verilen görsel simülasyon yazılımını iExec ile birlikte geliştiriyor. Bu sayede Blockchain üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin sonuçları gözlemleniyor.

Özellikle hidro dinamiklerle alakalı simülasyonlar üzerinde çalışan yazılım genel olarak enerji üretiminin aşamalarını inceliyor. EDF ise bu iş için Ethereum Blockchain’inin yapabileceği katkıları araştırıyor. EDF Blockchain mühendisi Gilles Deluze konu hakkında “Geniş açıdan bakarsanız dağıtık sistemlerin yakın zamanda muhtemel bir senaryo olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden Blockchain’i keşfetmeye devam etmeliyiz.” sözlerini sarf etti.

iExec işleyen en eski Ethereum uygulamalarından bir tanesi. 2016 yılında başlatıldı ve Blockchain üzerinde bulut işlemleri yönünde araştırma yapıldı. Bulut işlemciliğinde Microsoft ve Amazon gibi dev firmalar bulunuyor Ethereum tabanında bunlara merkezsiz alternatif sunulmak isteniyor.

Ethereum’un bu tür işlerde kullanılmasına en büyük engelin ölçeklendirme olduğu biliniyor. Ethereum dünya çapında yoğunluğa yetebilecek ölçeklendirmeye henüz sahip değil. Fakat iExec en azından merkezsiz uygulamanın olabildiğince ölçeklendirilmiş olması için çalıştıklarını belirtiyor. Geliştiricilere göre ağır işlemler zincir dışında geliştiriliyor. İşlemlerin ardından işlemlerin doğruluğunu onaylamak adına Blockchain kullanılıyor. Onaylanırsa her bir işlem Blockchain üzerine kaydedilmiş oluyor.

EDF Blockchain’in araştırılmaya değer olduğunu düşünüyor. EDF yöneticilerinden bir  tanesi EDF’in başka denemelerde yapacağını dahi ifade etti. Ethereum yeterli ölçeklendirmeyi sağlayabilirse gelecekte EDF gibi büyük şirketlerin uğrak platformu halini alabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.