X


Dünyanın En Büyük 5. Bankasının Dijital Parası Bu Yıl Hazır

Japonya’nın en büyük bankası ertelemelerin ardından bu yıl sonuna kadar dijital parasını piyasaya sürecek.
10:23
15 Temmuz 2020

Dünyanın en büyük beşinci bankası olan Mitsubishi UFJ Financial Group ya da kısaca MUFG, yapılan son açıklamalara göre 2020’nin ikinci yarısında kendi dijital para birimini müşterileri ile buluşturmayı planlıyor. 2015 yılında başlatılan dijital para birimi projesi aslında bir Blockchain ağı üzerinde çalışmak ve anında eşler arası işlemleri kolaylaştırmak için tasarlandı. Yaşanan birden fazla gecikmenin ardından, MUFG’nin dijital parasının 2020 bitmeden piyasaya sürülmesinin planlandığı ifade edildi.

MUFG Dijital Para

MUFG başkanı ve CEO’su Hironori Kamezawa, Pazartesi günü yerel haber ajansı Mainichi Shimbun’a yaptığı açıklamalarda gerçekleşecek olan lansmanın bir parçası olarak, MUFG’nin ortağı Recruit Group ile işbirliği içinde dijital para birimiyle desteklenen mobil bireysel ödemeleri başlatmayı planladığı bildiriliyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre Kamezawa, yaklaşık 1 milyon Recruit üye mağazasının bahsi geçen işbirliğine halihazırda kaydolduğunu dile getirdi. “Herkesin bunu açık bir şekilde kullanabileceğini düşünüyoruz,” sözlerini kullanan CEO, MUFG token’ının gelecekte Recruit üyesi olmayan mağazalarda da kullanılmasının planlandığını ifade etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yen ve MUFG Token

Yapılan açıklamalara göre MUFG token’ı Japon yenine 1:1 oranında sabitlenmiş bir Blockchain tabanlı stablecoin olarak tasarlandı. Proje ilk olarak bundan beş yıl önce başlatıldı ve MUFG token’ın piyasaya sürülmesi birkaç kez ertelendi. Banka, hem 2018 hem de 2019 boyunca token’ı piyasaya sürmek için çaba sarf etti. Ancak çeşitli sebeplerle üst üste ertelenmeler yaşandı.

Bunların yanı sıra Japonya’nın en büyük finans şirketi olan MUFG’nin ülkenin ilk dijital para birimini çıkaracak olması planlanan bir hareketti. Eylül 2019’da MUFG, Banco Santander ve Nomura Holdings ile birlikte Coinbase destekli token düzenleme protokolü Securitize için 14 milyon dolarlık yatırım turuna katıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar