X


ABD Ordusundan Dikkat Çeken Kripto Para Atağı!

ABD ordusu kripto para sektörüne hızlı bir giriş yapmaya mı hazırlanıyor?
22:24
14 Temmuz 2020

Suçluların hem internet üzerinden hem de internet dışındaki alanlarda kripto para birimlerini kullanmaları ve aktivitelerini fonlamak için bunlardan faydalanmaları, kolluk kuvvetlerinin yanı sıra direkt olarak ABD ordusunun da dikkatini çekmişe benziyor. Daha önce FBI veya Europol gibi kurumların kripto paralara yönelik özel eğitim aldığı görülmüş olsa da ABD ordusunun bu hamlesi onlardan bile farklı.

ABD Ordusu Kripto Para İşlemlerini Takip Etmek İstiyor

ABD ordusu tarafından yakın zamanda yayınlanan bir bildiriye göre, bundan sonra ordu içerisinde aktif olarak görev alacak bir kripto para takip birimi kurulacak veya kurulması için başka bir firma ile anlaşılacak. ABD ordusu tarafından bu konuda bir ihale açıldı ve 20 Temmuz tarihine kadar başvurular kabul edilecek.

Yayınlanan bildiride ABD ordusunun tam olarak ne istediği de açıkça belirtiliyor. Bu göreve başvuracak olan şirketin kötü amaçlı kişilerin yasa dışı işlemler için kripto paraları kullanmasını engelleyecek veya bunu takip edebilecek seviyede olması isteniyor. Söz konusu kişilerin veya kurumların bunları engelleyemese de aynı kripto para analiz şirketleri gibi takip edebiliyor olması isteniyor.

ABD ordusunun istediği temel unsur ise yasa dışı fonları içeren bir kripto para işleminin kaynağının tespit edilebilmesi. Bu durum Bitcoin ve bazı kripto para birimlerinde yeni yeni mümkün olmaya başlasa da Monero gibi gizlilik odaklı kripto para birimleri için neredeyse imkansız olabilir. Monero’nun özellikle bu işlevinden dolayı birçok fidye talebi için de kullanıldığı biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar