X


Dogecoin Yeni Bir Rekora İmza Attı: DOGE Fiyat Artışı Sürdürülebilir Mi?

2021 yılının popüler kripto para birimlerinden Dogecoin ilk defa 10 cent’e ulaştı ve 0,12 dolar ile yeni bir rekora imza attı.
10:10
14 Nisan 2021

2021 yılı bir nevi Dogecoin (DOGE) yılı oldu desek muhtemelen yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Gerek popüler isimlerin desteği gerekse topluluk desteği ile DOGE 2021 yılında deyim yerindeyse muhteşem bir performans sergiliyor.

Bir Şaka Coin’i: Dogecoin

Dogecoin aslında ilk ortaya çıktığında bir şaka coin’i (meme coin) olarak ortaya çıktı ve herhangi bir değerinin olması, yüksek fiyat performansları sergilemesi beklenmiyordu. Ancak özellikle Elon Musk’ın açıklamaları ve WallStreetBets hareketinden sonra oluşan SatoshiStreetBets grubunun etkileriyle DOGE, en çok bahsi geçen kripto paralar arasına girdi.

DOGE’nin 2021 yılındaki performansını daha kolay anlayabilmek için yılbaşında fiyatlara ve güncel fiyatlara bakmak yeterli olacaktır. Dogecoin 2021 yılı başında 0,0055 dolardan işlem görüyordu. Bugün yani 14 Nisan’da ise fiyat 0,12 dolar ile yeni bir rekor kırdı. Yani yaklaşık olarak üç buçuk ayda DOGE fiyatı %2100 arttı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yine Pump & Dump Mı Olacak?

Bir varlığın çok ani bir şekilde herhangi bir sebep olmadan çok fazla yükselmesi ve sonrasında yine ani bir şekilde çok hızlı düşmesi “pump and dump” olarak adlandırılıyor. Gerek Musk’ın tweet’leri gerekse topluluk üyelerinin ekosistemi heyecanlandırması ile geçtiğimiz haftalarda da DOGE fiyatında pump & dump hareketleri yaşandı.

Örneğin; 28 Ocak’ta Dogecoin fiyatı 0,007 dolardan 0,087 dolara hızlı bir yükseliş yaşadı ve ardından fiyat 0,02 dolara hızla düştü. Analistlere göre benzer bir hamle olursa fiyat bir miktar daha yükseldikten sonra 0,07 dolar seviyelerine gerileyebilir.

Dogecoin Yükselişi Sürdürülebilir Mi?

Birçok uzman isme göre DOGE fiyatında artış sürdürülebilir bir artış değil. Çünkü Dogecoin’in herhangi bir amacı yok ve bu sebeple geliştirme adımları ya da ortaklıklar kurmuyor. Ancak yine de Dogecoin’in güçlü bir topluluk desteği bulunuyor ve bu sebeple fiyatın artışa devam edeceğini düşünenler de bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar