reklamı kapat

Dogecoin (DOGE) Nedir?

Dogecoin ilk başlarda çok hızlı coin üretimi gerçekleştirdi...
01:12
15 Kasım 2019

Eğer kripto paralara yabancı birine Bitcoin’i anlatmaktan daha zor bir şey varsa o da Dogecoin’i ve neden bu kadar popüler hale geldiğini, ne işe yaradığını ve neden kripto paraların geleceği açısından bu kadar önemli bir mihenk taşı olduğunu açıklamaktır. Söz konusu coin, bir internet geyiğinden ortaya çıkmış ve şakayla karışık bir işleve sahip olarak hayatına başlamış olsa da, çok kısa sürede işlem sıklığı açısından dünyanın en popüler kripto parası haline gelmiş olmasıyla kesinlikle adından söz ettirmeyi hak ediyor.

Pek çok gencin Bitcoin ve diğer kripto paralara merak duymasını sağlamış ve bunları kullanmaya başlamalarına doğrudan sebep olmuş olmasıyla gerçekten de büyük öneme sahip olan Dogecoin hakkında bilgiler araştırırken bu yazıyı bulduysanız doğru yere geldiniz. Kısaca Dogecoin’in nasıl ortaya çıktığından, neden bu kadar popüler hale geldiğine kadar hızlıca değinip, gelecekte neler olabilir buna bir bakış atacağız..

Dogecoin Nedir? 

Aslında öncelikle Doge kelimesinin (veya internet meme’inin) nereden türediğini inceleyerek bu sorunun cevabının temeline inebiliriz.

“Doge” kelimesi, aslında hepimizin bildiği üzere köpek anlamına gelen İngilizce “Dog” kelimesinin kasıtlı olarak yanlış yazılmasından türetilmiş ama bunun ilk ortaya çıkış sebebi olarak internet tarihçileri, 2005 yılında Homestar Runner adlı internette yayınlanan çizgi film/kukla gösterisi türünde olan serinin bir bölümünde ortaya çıktığını ileri sürmektedirler.

Doge kelimesinin “Dogecoin” haline gelebilmesi ise doğrudan bu noktadan sonra değil, Doge‘un bir image macro (ya da Türkçe yaygın kullanımıyla CAPS) şeklinde popülarite kazanması ile gerçekleşmiştir. Bu internet geyiğinde, Shiba İnu cinsi bir köpeğin fotoğrafları üzerine sanki köpeğin iç sesini, düşüncelerini dile getiriyormuşçasına karikatürize edilen ve genellikle içeriğinde “wow” “such x” “so y” formatında olan ve bozuk bir İngilizce ile süslenen fotoğraf paylaşımları üzerinden her türlü konu üzerine mizah yapılmaktadır.

2013 yılı ortasında Tumblr gibi mecralarda bir hayli popüler hale gelen ve yılın internet fenomenlerinden biri olan bu meme türü, aralık ayında popülaritesinin tepe noktasına ulaşarak doğrudan Dogecoin’in ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Aslında Litecoin ‘in bir türevi olan ve Doge geyiğinde adı geçen Shiba İnu türü köpeği kendi logosu haline getiren bu coin, yazılımcı Billy Markus tarafından ortaya çıkarılmıştır. İlk etapta insanların kriptoparalara ilgisinin artırılması amacıyla bir fikir olarak ortaya çıkan ve Shiba İnu “Doge” muhabbetinin popülaritesinden faydalanan Dogecoin, çok kısa sürede geyik muhabbeti çapında bir fikir olmaktan çıkıp, realite haline gelmiş ve internetteki genç popülasyonun da geniş çaplı benimsemesiyle ciddi anlamda çok hızlı çıkış yapan bir kripto para haline gelmiştir.

Dogecoin Nasıl Çalışır?

Dogecoin, proof-of-work(POW) için aynı Litecoin gibi Scrypt kullanıyor ve block zamanlaması 1’er dakika olarak belirlenmiş. Buna ek olarak 4 dakikalık sürelerde zorluk seviyesinin network tarafından yeniden hesaplanması ve çıkartılabilecek olan Dogecoin miktarının sınırsız olmasından ötürü, Bitcoin gibi deflasyonel olmaması dikkat çekici özelliklerinden.

Dogecoin’in bir başka dikkat çeken özelliği ve belki de geniş kitleler tarafından hızlıca benimsenmesinin altında yatan sebeplerin başında, özellikle ilk dönemlerde çok hızlı coin üretimine izin verecek şekilde ayarlanmış olması geliyor. Bu sayede ve bir Dogecoin ‘in piyasada şu anda bile bir Amerikan Dolarının 1500’te biri olarak değerleniyor olmasından ötürü, kişiler birbirlerine 10bin – 20bin Doge göndererek aslında sembolik değer taşıyan küçük miktarlarda parayı sanki büyük miktarlarmışçasına “harcamanın” keyfine varıyorlardı, özellikle ilk ortaya çıktığı zamanlarda.

Tabi ki yine o dönemler (ve aslında hala) Dogecoin kullanımının büyük bölümünün gerek internette kişilerin birbirine jest / espri yapma amacıyla olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat bu durum bir dezavantajdan ziyade, avantaj olmuştur. Neden mi? Bu sorunun cevabı aslında sebebi oldukça basit.

Teknolojik açıdan bakıldığında, Dogecoin kullanmanın Bitcoin ve diğer pek çok coini kullanmaktan hiçbir farkı, zorluğu veya kolaylığı yok. Yani Dogecoin kullanmayı başaran bir insan, rahatlıkla diğer coinleri de kullanabilir. Çoğu insanın kripto paralara halen uzak olmasının sebebinin, bunların işleyişlerini ve nasıl kullanıldıklarını henüz tam olarak anlamamış olmalarından kaynaklandığını düşünürsek, Dogecoin bu anlamda ciddi bir atlama tahtası olarak görev yapmıştır.

Düşünsenize, internette, örneğin Reddit gibi bir platformda yaptığınız bir paylaşımı beğenen bir kişi size 2000 Dogecoin gönderiyor. (İlk ortaya çıktığı zamanları düşünürsek belki 1 dolar bile etmeyecek bir miktar) Eğer konuyla hiç alakanız yoksa bile, muhtemelen merak ettiğiniz için öncelikle bir Dogecoin Client indirip sonra bir cüzdan açmayı, coinlerinizi bir yerden bir yere transfer etmeyi, güvenli olarak saklamayı, başkalarına göndermeyi ve madencilik yapmayı öğrenmeniz işten bile değil. Bir bakmışsınız ki kriptoparalar hakkında belki de okuyarak ve araştırarak öğrenmenizin günler süreceği miktarda bilgiye saatler içinde, hemen hemen hiçbir masrafı ve riski olmadan ve zahmetsizce, hatta eğlenerek sahip olmuşsunuz.

Bu noktadan sonra bir başka kripto parayı kullanmak sizin için artık çok daha kolay ve erişilebilir bir şey. İşte Dogecoin’in tüm kripto para oluşumuna ve kültürüne yaptığı belki de en büyük etki, ki şüphesiz olumlu bir etki, budur.

doge-jamaica

Dogecoin’ciler 30bin$ değerinde Dogecoin bağışlayarak Jamaika’lı kızak sporcularını Sochi kış olimpiyatlarına göndermeye yardımcı oldular… Kaynak: Bloombergreview

Peki ya gelecekte neler olacak? Dogecoin, Bitcoin ve diğer coinlerin yerini alır mı?

İnternet geyiklerinin ömürleri genelde pek uzun olmaz ve Doge muhabbetinin de aslında Ocak-Şubat 2014 gibi sonuna gelindiği söylenebilir. Dogecoin ise, kendini aslında Doge meme’inden kendini bağımsız hale getirmiş ve kendi başına internet kültürünün bir parçası hale gelmiş durumda. Yine de bu durum finansal bir enstrüman ve kripto para teknolojisi içerisinde kendisine daimi bir yer edinip edinmediği konusunda bize net bir fikir vermiyor.

Her şeye rağmen, Dogecoin, sayısı yüzü aşan diğer pek çok alternatif coin arasında belki de Bitcoin’den sonra bu akıma en çok katkı sağlayan kripto para olmayı başarmıştır ve bu bile, tarihe adını altın harflerle yazdırmasına yeterli olacaktır.

“Wow, such importance!”

 

 

 

Dogecoin Nereden Alınır?

Piyasa hacmi bakımından şu anda 28. sırada yer alan DogeCoin’e Binance ve HCoin gibi birçok borsadan ulaşabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun


 • altcoin haber
  5 sene önce

  altcoinler hakkında bilgiler için sitemize ziyaret edin http://97coin.com

  32
 • uzun memed
  5 sene önce

  bir para biriminin degerinin olmasi icin karsiligi olmasi gerekir bu da altin ve gümüstür bir devlet parasinin gecerli olmasi icin bastigi para miktarinin karsiligi olarak kasasinda altin olmalidir eger elindeki altin miktarindan fazla para basarsa bu da parasinin degerinin dusmesine yol acar.. simdi bitcoinin gelicegi nedir?? dunyanin en buyuk bitcoin bankasi hacklenip iflas edince bitcoin zaten bitmis demektir ve sizler istediginizi yapin ama bitcoin arkasinda devlet olmayan dijital ama karsiliginda bir deger sunamayan para olarak kullanilan dijital sertifikadir diyelim ama karsilik olarak birsey sunmuyor ve bunu akil kabul etmiyor neye gore deger biciyorsunuz??? bitcoinin neresi guvenli??? sacma sapan insanlarin kolay para kazanma ugruna deger yukledigi ama karsilik olarak hicbirsey sunmayan ne altin olarak karsiligi var ne gumus nede bakir karsiligi olmayan seye para diyemezsiniz….. ancak birbirini kandiran insanlar toplulugu icin gecerli

  35
  • Mustafa talha
   10 ay önce

   Yıl 2019 şimdi otur ağla elonmusk bile doge coin diyor sksksksl

   14
 • murat
  5 sene önce

  Dogecoin hakkında güncel bilgi verebilir misiniz. cointellect ile bu işe girmek için geç kalmış sayılır mıyız ?

  38
  • Coin Türk
   CoinTürk
   5 sene önce

   Dogecoin’i yakından takip eden takipçilerinin burada güncel bilgileri paylaşması faydalı olacaktır. Biz de yeri geldikçe güncel haberlere yer vereceğiz. Cointellect konusunda yakında detaylı bir inceleme yazısı yayınlamayı planlıyoruz.

   39