Coinbase’in Halk Arzı, Bitcoin (BTC) İçin Neden Önemli?

Coinbase'in halka arzı ile ilgili her şey!
12:48
14 Nisan 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyada en çok KYC onaylı kullanıcıya sahip olan ABD’nin lider borsası Coinbase, bugün halka açılıyor. Coinbase, direkt olarak ABD’nin teknoloji devlerinin bulunduğu Nasdaq menkul kıymet borsasında COIN koduyla alım satıma açılacak.

Coinbase Hissesinin Referans Fiyatı Ne?

Kripto para piyasası için büyük bir milat şeklinde yorumlanan bu halka arz, şimdiden kripto para piyasasını olumlu etkiledi. COIN’in referans fiyatı 250 dolar olarak belirlendi ve borsa direkt listeleme adı verilen bir yöntemle halka arz olacak. Daha önce Spotfiy ve Palantir de aynı listelenme yöntemini tercih etmişti.

Coinbase kripto para borsası toplamda A Sınıfı  130,7 milyon hisse senedi, B Sınıfı 68,5 milyon hisse senedi satışı gerçekleştirecek. Buna rağmen Coinbase’in toplam değerini ise Nasdaq üzerindeki listelenme tamamlandığında görmek mümkün olacak. Şirket geçtiğimiz yıllarda 8 milyar dolarlık değerlemeye ulaşsa da uzmanlar halka arz ile bunun 100 milyar doların üzerine kadar çıkabileceğini düşünmekte.

Coinbase Hissesi Ne Zaman Listeleniyor?

Coinbase’in Nasdaq üzerinde listeleneceği saat açıklanmasa da bunun Palantir gibi TSİ 20.00 itibarıyla gerçekleştirilmesi beklenebilir. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance ise aynı FTX’in yaptığı gibi Coinbase’in hisselerinin tokenleştirilmiş halini listeledi. COIN koduyla satışa sunulacak tokenleştirilmiş hisse için de Nasdaq üzerindeki listelenme beklenecek.

Coinbase’e Yatırım, Bitcoin’e Yatırım Demek!

Peki Coinbase’in halka arzının Bitcoin ve kripto para sektörü için önemi tam olarak ne? Aslında şu an için Coinbase’in ABD’nin en büyük menkul kıymet borsalarında listelenmesi, Bitcoin’in geleceğini güçlendiren bir adım olarak görülüyor. Kripto para ekosisteminin en önemli unsurlarından olan Coinbase’e yapılan yatırım, teknik olarak sektöre inanıldığını gösteren bir yatırım olacaktır.

Coinbase’in gelir modeli tamamen marjin işlem ücretlerine ve spot işlem ücretlerine dayanıyor. Bu da Coinbase’e yatırım yapanların aslında kripto para sektörünün devamına ve Bitcoin’in geleceğine inandığını gösteriyor. Coinbase’in rekor bir yükseliş elde etmesi ise kripto para sektörüne yönelik ilgiyi arttırabilir ve iki taraf için de kazan-kazan durumu ortaya çıkabilir. BTC fiyatı da bunun etkisi ile 24 saat içerisinde yeni bir rekor kırdı ve 64.000 dolar üzerine çıktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar