X

Dijital Ekonomiye Yön Veren Kadınlar

12:01
25 Ocak 2018
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto paralar hayatımızdaki yerlerini her geçen gün arttırırken, dijital ekonomideki kadınların önemi de git gide artıyor.

Teknolojiye ilgi duyan kadın sayısı artmaya devam etse de, kadınlar teknolojide hala azınlıkta. Teknoloji endüstrisi ile uğraşan kadın oranı %25 oranındayken, teknoloji şirketlerinin kuruluş aşamasında yer alan kadınların oranı %5 civarında kalıyor.

Her ne kadar teknoloji alanında kadın oranı bu şekilde görünse de kripto para birimleri kadınlar tarafından büyük ilgiyle takip ediliyor. Ayrıca kadınlar bu alanı sadece takip etmekte kalmayıp büyük katkılar da sağlıyorlar.

Meltem Demirörs

Cambridge Üniversitesi mezunu olan Meltem Demirörs, mezuniyetinin ardından MIT programına katılmıştır. Kripto para dünyasına yaptığı katkıları ise Digital Currency Group (DCG)’ta Geliştirme Müdürü olarak devam ettiriyor.

DCG, dijital para birimlerine yatırım yapan bir firma. Bunun yanında bu alanda çalışan firmaları destekleyerek de ekonominin geleceğini değiştirmek için çalışmalar sürdürmeye devam ediyor. Demirörs ise firma bünyesinde çalışanları birlik içinde tutarak ve yeni yollar yaratarak şirketin büyümesine yardımcı oluyor.

DCG’deki görevi dışında Demirörs, World Economic Forum’unda Global Future Council on Blockchain üyesi olarak da kripto para dünyasında katkılarını devam ettiriyor.

Ambre Soubiran

Kripto para dünyasına şirket sahibi olarak büyük katkılar yapan Ambre Soubiran’ın HSBC Global Bankacılık ve Piyasa firmasında sekiz yıllık bir geçmişi bulunuyor.

HSBC’de kapital piyasa alanında çalışmalar yapan Soubiran aynı zamanda finansal piyasa ve dijital varlıklara merakı sayesinde 2014 yılında kendi şirketi olan Kaiko’yu kurdu. Kaiko, dijital para birimlerini takip ederek onlar hakkında analizler yapıyor. Bu analizler doğrultusunda ise şirketlere, çalışmaları gereken dijital paralar hakkında bilgi vererek şirketlerin büyümelerine yardımcı oluyor.

Rachel Wolfson

HuffPost’ta yazar olarak görev yapan Rachel Wolfson, kripto para düşüncesi ilk ortaya çıktığı andan itibaren bu alanı takip eden ve bu konuda hırslı olduğunu dile getiren bir gazeteci ve girişimci. Wolfson, geleneksel varlıkların nasıl dijitalleştirilerek korunacağından, kripto para deneyimlerine kadar her şeyi takipçileriyle paylaşarak dijital ekonominin geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor.

HuffPost’taki görevinin yanı sıra Wolfson yakın zamanda Bitcoin Magazine adlı dergide de yazarlık yapmaya başladı.

Anastasia Shvetsova

Shvetsova, halkla ilişkiler alanındaki deneyimleri sayesinde kripto para dünyasına büyük katkılarda bulunan bir kadın.

Anastasia Shvetsova da Bitcoin’in ilk günlerinden beri kripto para dünyasına ilgi duyduğunu belirtiyor. Bu ilgi sayesinde yeni çıkan kripto paraların tanıtımını yaparak, insanların bu para birimlerine ilgilerini çekmek için şirketlerle çalışıyor. Yaptığı çalışmalar sayesinde ise hem kendisi hem yardımcı olduğu şirketler büyük paralar kazanıyor.

Pamela Morgan

Pamela Morgan, kripto para dünyası için çok önemli olan ancak konusu çok az açılan, gerçek dünya yasaları hakkında çalışmalar yapıyor. Bu durumun tartışılması ve analiz edilmesi için girişimlerde bulunan ve aynı zamanda avukat olan Morgan, Empowered Law adlı avukatlık şirketinin de kurucusu. Bu şirket kripto dostu çalışmalarla dijital varlıkların korunmasını sağlayan anlaşmalar yapıyor.

Ayrıca Third Key Solutions’un kurucusu ve CEO’su olan Morgan, bireylere ve işletmelere dijital ekonomi hakkında danışmanlık hizmeti de veriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar