X


Dev Kripto Para Dolandırıcılık Çetesinin Üyeleri Tutuklandı!

Bitcoin (BTC) madenciliği üzerine kurulan dolandırıcılık yapısı BitClub Network üyeleri tutuklandı.
10:00
11 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

New Jersey içerisinde bulunan ABD’li yetkililer, yatırımcıları 722 milyon dolar değerinde dolandıran BitClub Network kripto para çetesinin üyelerinin 10 Aralık tarihinde tutuklandığını duyurdu ve kripto para sektöründe bir büyük olaya daha imza attı.

BitClub Network Üyeleri Tutuklandı

Cointelegraph kaynağının aktardığı bilgilere göre, BitClub Network, ağa katılan yatırımcılara ortak bir kripto para madencilik havuzu tabanlı inanılmaz kazançlar vaat etti. Çetenin merkezindeki isimler ve gruplar ele geçirilen fonları gerçekten madencilik havuzu oluşturmak yerine lüks hayat elde etmek için kullandı ve bu da doğal olarak sahtekarlığın fark edilmesine yol açtı.

Yetkililer BitClub Network üyesi üç kişiyi yatırımcıları kandırmak, dolandırıcılık ve e-ticaret sahtekarlığı gibi suçlardan tutukladı. Matthew Goettsche, Jobadiah Weeks ve Joseph Abel isimli üç şüpheli, 20 yıldan daha fazla süre hapis yatabilir. Daha önce Abel’in menkul kıymet dolandırıcılığı ve lisanssız menkul kıymet satışı gibi suçlardan da sabıkası bulunduğunu belirten yetkililer, durumun hiç iç açıcı olmadığını belirtmekte.

BitClub aslında daha önce de gündeme gelmişti ve 2017 yılının Mart ayında Bitcoin (BTC) ağına bir saldırı bile düzenlemeye çalışmıştı. Bütün bunlara rağmen yapıya yatırım yapan kişilerin verdikleri kararlar, kesinlikle bu sektördeki dolandırıcılığın neden bitmediğinin en büyük kanıtlarından birisi olarak gösterilebilir.

Kripto para sektöründe dolandırıcılıktan uzak durmak oldukça kolay olsa da, yatırımcıların bilgisizliği ne yazık ki böyle sonuçlanabilmekte. Kripto para ekosisteminde dolandırıcılıklara karşı nasıl korunacağınızı buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar