X


Dev Anket: Neden Kripto Para Almıyorsunuz?

Kripto paralar neden yükselmiyor? Biraz da potansiyel yatırımcıların mevcut psikolojisine göz atmak gerekiyor. Bu anket oldukça önemli veriler sunuyor.
20:55
26 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto paralara ilginin azaldığı kesin, tüm metrikler bu dönemde insanların kripto paralarla daha az ilgilendiğini gösteriyor. Google arama hacmi bu konuda önemli bir veri ve genellikle boğa sezonlarında patlayan hacimler düşüyor. Bu düşüşün temelinde ne var? Aslında bu sorunun cevabı bir sonraki boğa sezonuyla alakalı da bize fikirler verebilir. Son yapılan de anket bu konuyu ele alıyor. Sonuçları şaşırtıcı, işte detaylar.

Kripto Paralara İlgi Azaldı

Peki ama neden? İnsanları korkutan şey ne? Tüm bunların cevabını bulmak için Cash App ana şirketi Block Inc. 14 ülkede 9.500 kişiyle anket yaptı. Cash App’in ana şirketi Block, Inc.’in yeni bir uluslararası araştırma çalışmasına göre, insanların Bitcoin’i satın almamasının ana nedeni Bitcoin hakkında bilgi eksikliğidir.

Ocak ve şubat aylarında gerçekleşen ve 14 ülkeye odaklanan ankete katılanların yüzde elli biri, Bitcoin almamalarının ana nedeninin “bu konuda yeterince bilgi sahibi olmamaları” olduğunu söyledi. Diğer önemli nedenler arasında siber güvenlik ve hırsızlık riskleri (%32) ve çok fazla fiyat dalgalanması (%30) sayılabilir.

Kripto Para Anketinin Detayları

Kripto para birimleri hakkında en azından makul miktarda bilgiye sahip olan katılımcılarda ankete katıldı. Bunların Bitcoin satın almamanın ana nedenleri, fiyat oynaklığı (%30) ve “belirsiz düzenleyici görünüm” (%29) olarak açıklandı. Anket, Bitcoin fiyatındaki son düşüşler ve TerraUSD‘nin sabit değerini kaybetmesi gibi büyük piyasa olaylarından önce yapıldı. Ancak Blok Ekonomisti Felipe Chacon, insanların kripto para birimleriyle meşgul olmamalarının ana nedeninin hala bilgi eksikliği olduğunu söyledi.

Chacon şunları söyledi;

“Bence büyük bir fiyat düşüşünün veya herhangi bir büyük fiyat hareketinin zirvesinden çıkarken, gerçekten, bu fiyat volatilitesi endişelerinin muhtemelen biraz daha yüksek olacağını tahmin ediyorum. Ancak yine de insanların büyük çoğunluğunun bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığı veya genel olarak kripto para birimleri veya özel olarak Bitcoin hakkında pek bir şey duymadığı göz önüne alındığında, birçok insanın son fiyat hareketlerinden oldukça yalıtılmış olduğunu tahmin ediyorum”.

Çalışma ayrıca, bir kişinin kripto para birimleri hakkındaki bilgi düzeyinin (veya en azından onlar hakkında ne kadar bildiklerini düşündüklerinin) birisinin gelecekte Bitcoin satın alma olasılığının en güçlü göstergesi olduğunu buldu. Kripto paralarla ilgili yeterli bilgi sahibi olan katılımcıların yüzde kırk biri, bunu bilmeyen veya çok sınırlı bilgiye sahip olan kişilerin %7,9’una kıyasla, gelecek yıl Bitcoin satın alma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Nijerya, Hindistan, Vietnam ve Arjantin kripto paralarla en ilgili bölgeler olarak açıklandı. Bunlar aynı zamanda bilgi düzeyi olarak da kendilerini yeterli görüyor.

Ankete katılanların gelir düzeyine göre kripto para yatırımlarına bakış açısı da değişiklik gösteriyor. Örneğin, daha yüksek gelirli katılımcılar Bitcoin alımlarını sadece yatırım olarak görürken, düşük gelirli katılımcılar ödeme yöntemi olarak kripto para birimini kullanmak ve havale göndermek gibi nedenlerden daha sık bahsetti.

Araştırma ayrıca Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) ve Asya-Pasifik bölgelerindeki kadınların kripto konusunda “erkeklerden daha yüksek oranlarda uzman derecesinde bilgi seviyelerine sahip olduklarını” iddia ettiklerini söylüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar