X


DeFi Köprüsü! Bankacılık Devinden Önemli Kripto Para Adımı!

Geleneksel finans ile merkezi olmayan kripto para ekosistemi arasında köprü kuruluyor. Bankacılık devi ilk adımı attı.
19:30
26 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük finans kuruluşları kripto paraların gelecekte daha fazla insanın ilgi alanına gireceğini düşünüyor. Bu yönde yıllardır adım atan şirketler müşterilerine kripto paralarla alakalı hizmetler sunmak istiyor. Düzenleyici belirsizliğe rağmen atılan cesur adımlara bir yenisi daha eklendi.

JPMorgan ve Kripto Paralar

JPMorgan Chase, geleneksel finansal varlıklara yatırım yapılması sürecinde en son Wall Street deneyi olan teminat ödemeleri için blockchain kullanıyor. Bankanın bu tür ilk işlemi, 20 Mayıs’ta, iki kuruluşunun BlackRock Inc. para piyasası fon hisselerinin token temsilini özel blockchaininde teminat olarak devretmesiyle gerçekleşti. New York merkezli JPMorgan’a göre bu çaba, yatırımcıların daha geniş bir varlık yelpazesini teminat olarak rehin etmesine ve bunları piyasa çalışma saatleri dışında kullanmasına olanak sağlayacak.

JPMorgan’ın küresel yatırım hizmetleri başkanı Ben Challice bir röportajda, “Başardığımız şey, teminat varlıklarının anlık olarak sorunsuz transferidir” dedi.

DeFi Köprüsü

Atılan adım aynı zamanda DeFi için bir köprü anlamına da geliyor. Blockchain tabanlı teminat transferi türevler, repo, menkul kıymet ödünç verme gibi işlemler için kullanılabilir. Önümüzdeki aylarda banka, tokenize edilmiş teminatları hisse senetleri, sabit gelir ve diğer varlık türlerini içerecek şekilde genişletmeyi planladığını söyledi.

JPMorgan, blockchain teknolojisinin bir savunucusu olmuştur ve son yıllarda dijital varlıkları giderek daha fazla benimsemiştir. JPMorgan’ın Blockchain Lansmanı ve Onyx Digital Assets başkanı Tyrone Lobban’a göre, blockchain zamanla kurumsal yatırımcıları kripto ekonomisinde merkezi olmayan finans platformlarıyla (DeFi) birleştiren bir köprü olabilir.

Tyrone Lobban şunları söyledi;

“Halka açık blockchainlerde artan bir dizi finansal faaliyet olacak, bu yüzden sadece bunu desteklemekle kalmayıp aynı zamanda ilgili hizmetleri sunmaya hazır olduğumuzdan emin olmak istiyoruz”.

Bugüne kadar, katılımcıları arasında Goldman Sachs Group Inc. ve BNP Paribas SA’nın da bulunduğu ağda 300 milyar dolardan fazla repo işlemi gerçekleştirildi. Wall Street kurumları yıllardır bankalararası ödemeler, ipotek kredileri ve sınır ötesi yatırım gibi işlerinde blockchain kullanımını araştırıyorlar. Goldman ve BlackRock ayrıca bir dizi geleneksel varlık sınıfının tokenleştirilmesi üzerinde çalışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar