X


DAI Nasıl Satın Alınır?

Stablecoin DAI nedir?
20:34
4 Eylül 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

DAI Coin, şüphesiz kripto para sektörünün en eski stablecoin’lerinden birisidir. Stablecoin’ler değeri farklı varlıklara bağlı ve genellikle 1 birime endeksli kripto paralar olarak açıklanabilir. 2017 yılının Aralık ayında piyasaya sürülen DAI Coin de benzer bir yapıya sahip ve 1 DAI’nin değeri 1 ABD Dolarına eşit.

Yine de DAI Coin’in diğer stablecoin projelerinden bir hayli farklı olduğu görülüyor. Peki Maker coin olarak da bilinen Dai stablecoin’in diğer projelerden farkı tam olarak ne?

DAI Coin Nedir?

DAI Token’ın diğer stablecoin’lerden farkı sahip olduğu multi-collateral dai sisteminde yatıyor. Merkeziyetsiz bir stablecoin olan Maker coin, hiçbir destekçi kuruma sahip değil. Bunun yerine 1 DAI’nin değerini 1 ABD Dolarına eşit tutmak için akıllı kontratların işlem yaptığı biliniyor.

Tether stablecoin’inde olduğu gibi yeni DAI’ler kurum tarafından değil, direkt olarak kullanıcılar tarafından oluşturulur ve piyasaya sürülür. DAI’nin arkasındaki Maker Protokolü, dünyadaki herkesin DAI üretebilmesini ve bunun tamamen merkeziyetsiz, şeffaf ve güven içerisinde yapılmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar sahip oldukları token’ları teminat olarak bırakarak karşılığında DAI token oluşturabilir.

Merkeziyetsiz uygulama kullanabilen kişiler direkt olarak teminat yatırıp kendi DAI coin’ini elde edebilecekken, bunlara uzak kullanıcılar ise direkt kripto para borsalarından alım veya satım yapabilir. Piyasanın aynı son 2 gündeki gibi hareketli olduğu anlarda DAI’ye olan talep de artmakta. DAI bu yazının kaleme alındığı an itibariyle stablecoin olmasına rağmen değer artışı elde etti ve değeri 1 doların üzerine çıktı.

DAI Coin Yorum

DAI Coin yorumlarına bakıldığında aslında projenin büyük bir olayı atlattığı görülüyor. 2016 yılında Ethereum ağına gerçekleştirilen DAO saldırısı, DAI kripto para projesinin de temellerini sarsmıştı. Buna rağmen MakerDAO ekibi ve DAI kripto para birimi söz konusu durumdan kurtulup yeni bir sayfa açtı.

DAI, toplam piyasa değerine göre en büyük 37. kripto para birimi konumunda ve toplam piyasa değeri 500 milyon dolara  yaklaştı. MakerDAO’nun kripto para birimi MKR ise en büyük 32. kripto para birimi konumunda ve bunun değeri 600 milyon dolara yakın.

İki projenin birbirini desteklemesi ve ikisinin de ciddi bir potansiyele sahip olması, DAI yorumlarının olumlu olmasını sağlıyor. DAI, hem bir stablecoin olması hem de DeFi sektörüne hitap etmesi ile kesinlikle gelecek vaat etmekte.

Peki DAI nasıl satın alınır? DAI yukarıda anlatılan merkeziyetsiz uygulamalar aracılığıyla veya direkt Binance üzerinden satın alınabilmekte.

DAI Coin Nasıl Satın Alınır?

Binance üzerinden DAI almak için USDT işlem çifti kullanılabilir:

  • DAI  satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından Tether’i yani USDT’yi işaretleyin.
  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna DAI  yazın ve altta açılan DAI /USDT çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “DAI  AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek DAI  alma işlemini tamamlayın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar