Çok Konuşulacak! İşte Geleceğin Yıldızı Olarak Görülen Üç Yapay Zeka Altcoin!

Son yıllarda oldukça isminden bahsettiren teknoloji yapay zeka temelli kripto para projeleri hangisi? İşte yatırımcıların gözdesi üç altcoin!
00:45
8 Mart 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son yıllarda dünyamıza giren fakat günümüzde oldukça popülarite kazanan yapay zeka alanına yönelik kripto para projeleri neler? İşte yatırımcıların en çok ilgisini çeken yapay zeka altcoinler!

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, insan zekası süreçlerinin bilgisayar sistemleri veya diğer makine türleri tarafından simülasyonudur. Uzman sistemler, makine görüşü, makine öğrenimi, konuşma tanıma, doğal dil işleme vb. dahil olmak üzere çok sayıda uygulama var. Yapay zeka sistemlerinin mevcut seviyede çalışma eğilimi, büyük miktarda etiketlenmiş eğitim bilgisi almak, bu verileri kalıplar ve belirli korelasyonlar için analiz etmek ve ardından bu kalıpları belirli tahminler ve sonuçlar çıkarmak için kullanmaktır. Peki, en popüler üç yapay zeka altcoini hangisi?

The Graph (GRT)

Graph, Ethereum ve IPFS gibi ağları sorgulamak için özel olarak tasarlanmış bir indeksleme protokolü. Başka bir deyişle, karmaşık akıllı sözleşmelere sahip projeler (Uniswap ve hatta Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonu gibi) bilgileri Ethereum ağında depolar. Bu durum temel verilerden başka herhangi bir şeyi doğrudan blok zincirinden okumayı çok zorlaştırır. Pek çok rapora göre, The Graph’ın Google’ın internet için yaptığını hemen hemen yapmak adına yapay zekayı kullandığını iddia ediyor.

SingularityNet (AGIX)

SingularityNet, bir kripto para projesinden ziyade ekosistem olarak piyasalarda. Ancak özünde yapay zeka var. SingularityNet Blockchain tabanlı teknoloji aracılığıyla kullanıma sunulan açık ve merkezi olmayan bir AI hizmetler platformu. Geliştiriciler hizmetlerini ağda yayınlar ve ardından internete erişimi olan herkes tarafından kullanılabilir. Ayrıca ekosistemin yerel kripto para birimi olan AGIX’i kullanarak hizmetleri için ücret alabilirler. Ek olarak ekibin temel misyonu, yararlı bir teknolojik tekillik için bir “Yapay Genel Zeka (AGI)” yaratmak olduğu belirtildi.

Fetch.ai (FET)

FetchaII, insanların günlük görevleri otomatikleştirmesine yardımcı olmak amacıyla yapay zekadan yararlanan bir Blockchain platformu sunuyor. Fetch.ai’nin amacı, blok zincirindeki görevleri yürütmek için makine öğrenimini kullanan merkezi olmayan bir sistem oluşturmak ve AI’dan yararlanan tamamen açık ve izinsiz bir ağ haline gelmektir.

Bu bir zincirler arası protokol ve esas olarak, herhangi bir insan müdahalesi olmadan P2P olan otomatikleştirilmiş uygulamaları uygulamak için yapay zekanın gücünden yararlanır. Şubat 2019’da Binance Launchpad’de bir ilk borsa arzı (IEO) aracılığıyla piyasaya sürüldü.

Tüm ekosistem, FET adı verilen yerel token tarafından desteklenmekte. Kripto para birimi olarak konumlandırılan FET, ekosistemdeki birincil araç. Fetch.ai tarafından sağlanan ücretli hizmetlerden herhangi birini kullanmak isterseniz FET ile ödeme yapmanız gerekecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar