X


Çin’in LocalBitcoins Hacmi 2 Yılın En Düşük Seviyesinde!

Çin Bitcoin (BTC) hacminde dibi gördü.
08:00
28 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin 2019 yılında blockchain teknolojisine yönelik önemli hamleler atsa da, ne yazık ki aynı şeyi Bitcoin (BTC) adaptasyonu ve kullanımı için söylemek mümkün gözükmüyor. Cointelegraph’ın aktardığı bir habere göre Çin’in eşler arası kripto para borsası LocalBitcoins üzerindeki BTC hacmi son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin istatistik sitesi Coin Dance’in aktardığı verilere göre, Çin içerisindeki Bitcoin ticari hacmi aslında 2019 yılının sonlarından beri aşamalı olarak düşmeye başladı ve iki yıldan sonra en düşük haftalık hacme geriledi. 25 Ocak tarihi ile biten haftada Çin içerisindeki LocalBitcoins hacminin sadece 648.000 dolar olduğu görüldü.

Bu miktar aslında yıl içerisinde ulaşılan en yüksek haftalık hacmin yani 6,4 milyon doların yüzde 90 gerisinde. Çin içerisindeki haftalık LocalBitcoins hacim rekoru ise 24,3 milyon dolar olarak tarihe geçti.

Weekly LocalBitcoins volume for Chinese yuan. Source: Coin Dance

Bitcoin Değil Blockchain Yaklaşımı Sürüyor

Çin’in haftalık Bitcoin hacmi açısından en düşük seviyeye gerilemesi aslında Başkan Xi Jinping’in ülkenin blockchain girişimlerini hızlandırması gerektiğini vurgulamasından yaklaşık 3 ay sonra geldi. Jinping, blockchain’in ulusal önem taşıdığını ve öncelik verilmesi gereken bir konu olduğunu açıklamıştı.

Başkan’ın bu açıklamaları Bitcoin konusunda da olumlu etkiler yarattı ancak hükümetin bunu durdurması çok sürmedi. Pekin içerisindeki yetkililer ilginin Bitcoin’e veya kripto paralara yönelik değil, blockchain teknolojisine yönelik olduğunu açıkladılar. Çin buna ek olarak kripto paraların kullanımı konusunda da uyarılarda bulunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar