reklamı kapat

Çin’in Dijital Parasının Piyasaya Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Çin'in dijital parası ne zaman görücüye çıkıyor?
17:48
25 Ağustos 2020

Çin Merkez Bankası neredeyse 4 senedir kendi dijital para birimi için çalışmalarını sürdürüyor. Çin’in dijital para birimi DCEP’in ilk başta 2020 yılının sonunda, bunun devamında 2021 yılında ve şimdi ise bunun bir yıl sonrasında piyasaya sürülebileceği açıklandı.

Reuters kaynağının aktardığı bilgilere göre Çin Merkez Bankasının para politikası bölümü başkanı Sun Guofeng, bankanın net bir zaman çizelgesine sahip olmadığını ancak asıl hedeflerinin 2022 yılındaki Kış Olimpiyatları’na bunu yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Çin Dijital Parasını 2022’de Piyasaya Sürecek

Bu devasa spor etkinliğinde tam olarak kullanımda olacağı belirtilen dijital para biriminin bundan önce test sürecini tamamlaması ve hazır hale getirilmesi bekleniyor. Çin’in dijital parası kesinlikle hem kripto para sektörü hem de geleneksel finans sektörü için birçok değişikliği beraberinde getirecek. Özellikle ABD’nin bu konuda geride kalması, para piyasalarında dengelerin değişmesini sağlayabilir.

Çin içerisinde nakit para kullanımı zaten ciddi bir düşüş yaşamakta ve WePay veya buna benzer uygulamaların yaygınlaşması nakit para kullanımını günden güne daha da azaltıyor. Çin’in dijital parasının test süreci bu sene başlatıldı ve birçok şehirde bunun farklı kurumlarla para transferi için kullanıma alındığı vurgulanmakta.

Çin içerisindeki bazı belediyelerde maaş ödemelerinin bile DCEP ile yapılmaya başlandığı haberi, ülkenin ve yönetimin bu konuda ne kadar ısrarcı ve kararlı olduğunu gösteriyor. Kripto para sektörü ise 2022 yılında Çin’in dijital parası sayesinde olumlu bir büyüme elde edebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.