X


Çin Hükumeti Bitcoin Kaynaklı Sermaye Çıkışlarını Önlemek İstiyor

09:45
27 Aralık 2016

Bildiğiniz gibi Bitcoin, Çin’deki kalabalık nüfusun her zaman ilgisini çekmiştir. Yapılan açıklamalara göre Çin’de yaşayan çoğu insan kripto paraları yatırım aracı olarak görüyor ve ticaret için kullanıyor.

Son yıllarda Çin’de yaşanan ekonomik krizin bir sebebi de sermaye çıkışlarının artması olarak gösteriliyor. Bu çıkışları engellemek için gösterilen çabalara rağmen para hala Çin’den ayrılıyor. Birçok Çin’li yatırımcı, yabancı hisse senedi satın almayı ya da yabancı yatırım fonlarına paralarını yatırmayı tercih ediyor. Yatırımcılar için bir diğer seçenek ise yabancı gayrimenkul satın almak. Özellikle İngiltere ve Amerika, Çinli yatırımcılar tarafından büyük ilgi görüyor.

Ekonomik krize çözüm arayan Çin Hükümeti sermaye çıkışını kontrol etmek istiyor. Bu noktada Bitcoin ülkedeki bu kontrolleri atlatmanın bir yolu olarak görülmeye başlandı. Singapur merkezli The Straits Times gazetesine konuşan bir yatırımcı altın ya da Bitcoin satın almayı düşündüğünü anlattı.

Her iki varlık da Çin’de kolaylıkla temin edilebilir ve yabancı para birimleri ile sorunsuz olarak takas edilebilir durumda. Fakat Çin’de altın ithalatının sınırlanmasıyla birlikte, Bitcoin şu an için ülkeden sermaye çıkışı sağlamanın tek yolu olarak görünüyor. Bu yüzden Çin hükumeti Bitcoin’le ilişkili sermaye çıkışlarını azaltmak istiyor.

Çin hükumeti sermaye hareketlerinin kontrolü için yeni kurallar getirmeyi düşünüyor. Bu kurallar tüketiciler ve yatırımcılar için haksız bir durum yaratacak gibi. Üstelik sermaye kontrolleri, var olan finansal karışıklığı çözmenin de bir yolu değil. Çin bunu zor yoldan öğreniyor; fakat hükümet seçtiği yoldan da geri dönmeyeceğini her fırsatta belli ediyor.

Tüm bunlara rağmen herhangi bir yöntemle kripto paraları kontrol edemeyecekleri için, bu durum Çin hükumetini çıkmaza sürüklüyor. Mali özgürlük arayanlara önem veren tek döviz ve varlık hiç şüphesiz Bitcoin. Buna rağmen, hiçbir banka veya hükümet şu anda Bitcoin’i bu yönüyle ele almıyor veya almak istemiyor.

Anlaşılan o ki 2014 yılında bolca haberini yaptığımız Çin baskısı önümüzdeki dönemde Bitcoin’in gündeminde yer almaya yeniden başlayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER
  • mehmthn
    4 sene önce

    2017 çok farklı bir yıl olacak . Benim düşüncem çin ekonomide dünya devi olcak . Nasıl olur veya bitcoin le alakası olur mu bilmiyorum ama küçük veya büyük savaşlar çıkacak 🙂

    8