X

Çin Bu Sefer de NFT’ler Konusunda Hareket Geçti!

Çin’in kripto para ekosistemine müdahaleleri bitmiyor. Ülke bu sefer de non-fungible token’lar (NFT) konusunda harekete geçti.
13:30
23 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin, kripto para birimleri noktasında uyguladığı yasaklar ile adından sıkça söz ettiriyor. Çinli kripto blog yazarı Colin Wu’nun açıklamalarına göre ise bu sefer gündemde non-fungible token’lar (NFT) var.

Çin’den NFT Hamlesi

Colin Wu’ya göre, Çinli düzenleyiciler, büyük internet şirketleriyle NFT kullanımı hakkında görüşmelerde bulunuyorlar. Wu açıklamasında, Çin’in NFT NFT denetimlerin güçlendirdiğini, ülkede artık NFT’lerin kullanımına izin verilmediğini ve NFT’ler yerine dijital koleksiyonlar oluşturulduğunu ifade ediyor.

Ancak yine de Çin’in internet devleri NFT alanına aktif olarak katılım sağlamaya devam ediyor. Örneğin; McDonald’s’ın Çin’deki varlığının 31. yıldönümü onuruna çalışanlarına ve müşterilerine sunmak için 188 NFT seti yayınladığı ortaya çıktı. McDonalds’ın NFT’lerine “Big Mac Rubik’s Cube” adı verildi.

Buna ek olarak yakın zamanda Tencent ve Alibaba’nın da NFT platformlarını piyasaya sürdüğünü hatırlatmakta fayda var.

Çin ve Kripto Para Birimleri

Son olarak Çin Eylül ayının sonlarında kripto para işlemlerini yasakladı ve kripto para ile yapılan tüm işlemleri yasadışı ilan etti. Buna ek olarak Çin vatandaşlarının yasal olarak dijital mülk anlamında da Bitcoin‘e sahip olmalarına izin verilmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar