CEO Açıkladı: Ripple SEC Davası Ne Zaman Sonuçlanacak?

Brad Garlinghouse yaptığı son açıklamalarda SEC ile Ripple arasındaki dava sürecinin ne zaman sonlanacağını düşündüğünü paylaştı.
12:40
23 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Pazartesi günü CNBC’ye bazı açıklamalarda bulundu ve fintech şirketinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal çekişmesinde büyük adımlar attığını dile getirdi.

Dava Ne Zaman Sonuçlanacak?

Garlinghouse, dünyanın yedinci en büyük kripto para birimi olan XRP‘ye odaklanan davanın muhtemelen gelecek yıl bir sonuca varmasını beklediğini söyledi. CNBC’den Dan Murphy’ye yaptığı açıklamalarda CEO, “Yavaş ilerleyen bir yargı sürecine rağmen oldukça iyi bir ilerleme görüyoruz” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Garglinghouse, “Açıkçası hakim tarafından sorulan önemli sorular olduğunu görüyoruz. Ve bence yargıç bunun sadece Ripple ile ilgili olmadığını, bunun daha geniş sonuçları olacağını anlıyor.” eklemesini yaptı.

Ripple ve XRP

San Francisco merkezli Ripple, 2017 ve 2018 sonlarında Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarının rekor seviyelere yükseldiği büyük artışlar sırasında çok fazla ses getirdi.

Ripple ile yakından ilişkili bir token olan XRP, bu ralliden yararlanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini 3,84 dolar ile kırdı. O zamandan beri bu seviyelerden önemli ölçüde düştü. Ancak XRP son 1 yılda %370 gibi bir kazanç sağladı ve yaşanan son boğa koşusundan faydalandı.

Ripple’ın teknolojisi, bankaların ve diğer finansal hizmet firmalarının sınırlar arasında daha hızlı ve daha düşük maliyetle para göndermesine izin vermek için tasarlanmıştır. Şirket ayrıca, On-Demand Liquidity adı verilen sınır ötesi ödemeler için XRP kullanan başka bir ürünü de sunuyor.

Bu noktada SEC, Ripple’ın XRP ile olan bağlarından endişe duyuyor ve şirketin ve yöneticilerinin kayıt dışı bir menkul kıymet teklifinde 1,3 milyar dolar değerinde token sattığını iddia ediyor. Ancak Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olarak kabul edilmemesi gerektiğini, bu durumun XRP’yi çok daha fazla düzenleyici incelemeye tabi tutacak bir sınıflandırma olduğunu iddia ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar