reklamı kapat

Cardano (ADA) Büyük Değişime Hazırlanıyor

Cardano geliştiricileri ana ağın 1.5 sürümünü yayımladı.
21:00
20 Mart 2019

Cardano geliştiricileri bugün Cardano ana ağının 1.5 sürümünü yayımladı. Cardano’nun şu anki geliştirme evresinde önemli bir aşama geride bırakıldı.

Cardano Güncellemeleri

Shelly geliştirmesinin son aşamasına geçilmesi için önemli bir adım atıldı. Bununla birlikte yeni Ouroboros BFT konsensüsü kullanılmaya başlanacak. Hazırlık aşamasındaki geliştirme en büyük değişimi getirecek ve Cardano Proof of Stake (PoS) protokolü devreye girecek.

Shelly geliştirmesi için son aşama ise Ouroboros Genesis adını taşıyor. Genesis tamamen farklı bir güncelleme ve ikinci ya da üçüncü çeyrekte tamamlanması bekleniyor. Genesis tamamlandığında PoS kullanıma sunacak. PoS ağın çalışma şeklini değiştiriyor ve madenciler yerine kullanıcılar token’larını pay ederek ağın çalışmasını sağlıyor. Kullanıcılar pay ettikleri token miktarına ve süresine göre işlem ücretlerinden ödül kazanıyor. PoS konsensüsü PoW’e göre daha fazla merkezsizlik sağlarken, Cardano sistemi güvenlik açısından da daha sağlam hale gelmiş olacak.

ADA Fiyatı

Ağın 1.5 sürümüne geçmesiyle birlikte Cardano’nun resmi cüzdanı Daedalus’a da güncelleme yapıldı. 0.13.0 sürümü yayımlanan cüzdan için kullanıcıların güncelleme yapması gerekiyor. Aksi halde cüzdan kullanılamıyor. Diğer geliştirmelerle birlikte bu güncelleme performans geliştirmelerini içeriyor. Ağın çalışma hızını artırırken kullanıcıların bilgisayarlarında depolamaları gereken veriyi azaltıyor.

Yeni sürümün yayımlanmasının hemen ardından ADA fiyatı tepki gösterdi ve yönünü yukarıya çevirdi. Son 1 haftada %12 değer kazanan ADA piyasa değeri olarak TRON’a oldukça yakın seyrediyor. Daha önce beklenen güncellemeler ile ADA fiyatının değişebileceğini sizlerle paylaşmıştık. Şimdilik ADA iyi performans gösteriyor, Shelly güncellemesi tamamlandığında yeniden hareketlilik gösterebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun