reklamı kapat

Cardano (ADA) Fiyatını Değiştirecek Önemli Gelişme

Cardano geliştiricileri uzun zamandır beklenen Shelley geliştirmelerine başlayacak.
20:00
8 Mart 2019

Cardano (ADA) projesi geçtiğimiz gün önemli duyurular yaptı. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek güncellemelerin ağın değerine değer katması bekleniyor. Belki de ADA kendini tekrar ilk 10 kripto para içerisine atabilir.

Cardano Geliştirmeleri

Proje hakkındaki ilk geliştirme projenin destekleyici kolu Emurgo’dan geldi. Emurgo ADA ile ilgili projeleri destekliyor ve Cardano Blockchain’ini yaygınlaştırmaya çalışıyor. Emurgo yakın zamanda Hindistanda Blockchain Akademisi’ni açtı, kısa bir süre sonra da yeni internet sitesini kullanıma sundu. Emurgo’nun adımları doğrudan ADA’yı etkilemeyebilir ancak Cardano projesine sıkı yatırım ve güven sahibi olduğunu gösteriyor.

Dün itibariyle Cardano Byron geliştirmesinin son aşamasına geldi ve yeni cüzdan uygulamasını test ağında yayımladı. Testler tamamlandığında Byron evresi tamamlanmış olacak ve yeni evreye geçilecek. Cardano’nun uzun süredir beklenen geliştirmesi Shelley’nin çalışmalarına başlanacak. Aslına bakılırsa geliştirmeler beklendiğinden uzun sürdü. Cardano Vakfı’nda yönetim sorunları ve aksaklıklar ortaya çıkmıştı ve bir yönetici istifa etmişti.

Cardano PoS

Shelley ile birlikte Cardano ağı PoS konsensüs özelliklerini taşımaya başlayacak. Ağı tamamen merkezsiz hale getirecek bu özellik (Ouroboros BFT) aynı zamanda ADA token’larının ağda pay (staking) edilmesiyle ADA sahiplerinin token’ları karşılığında işlem ücretlerinden ödül kazanması mümkün olacak. Ağa ödünç token bağışlama özelliği Cardano projesine yeni yatırımcılar çekebilir.

Shelley ne zaman tamamlanır kestirebilmek oldukça zor ancak yönetim değişikliklerinin ardından geliştirmelerin hızlandığı söylenebilir. Örneğin Daedalus cüzdanı için bilgisayarlarda bulunması gereken depolama alanı büyük oranda düşürüldü ve yeni kullanıcıların blok senkronizasyonu sağlaması kolaylaştırıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun