X


Çalışanlarına Kripto Para İle Ödeme Yapan Patron, Fiyat Yükselince İade İstedi

Kripto para ödemesi, bu sefer patronun başına dert açtı.
11:21
4 Mayıs 2021

ABD merkezli bir iş geliştirme uzmanı, daha önce kendisine kripto para ile ödeme yapan bir şirketin şimdi fiyat yükseldiği için bunların iadesini talep ettiğini aktardı.

Kripto Para İle Maaş Aldı: %700 Kar Etti

Aslında bu durum kripto paraların kullanımının yayıldığına yönelik önemli ve iyi bir işaret olsa da yaşanan şeyin kesinlikle en ilginç olaylar listesine ilk sıradan girebileceği söylenebilir. MarketWatch’ın ünlü ismi Quentin Fottrell, konu hakkında yaptığı açıklamada kendisine ilginç bir mektup geldiğini belirtti.

Fottrell, gerçek ismini açıklamadığı ancak “Crypto Confused” olarak bilinen çalışanın Ağustos 2020’de yaptığı iş kontratında ödeme yolu olarak seçtiği kripto paranın %700 değer kazandığını belirtti. Ancak çalışanın Fottrell’e mektup yazdığı gün ise şirketin CEO’su bu parayı geri talep etti ve şirket olarak bu ödeme ile işin hiçbir kazanç sağlamadığını ve çalışanın şu an şirket için başka bir iş yapmadığını ortaya attı. Fottrell’e kripto para ödemesi yerine ne kadar saat çalıştıysa şirkete o kadar saat için ABD doları üzerinden fatura kesme tavsiyesinde bulunan CEO, tepkiyle karşılandı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

CEO, Kripto Para Ödemesinin İadesini İstedi

Talihsiz çalışan, söz konusu CEO ile yıllarca çalıştığını ve şimdi de iş sözleşmesi devam ederken bunun değiştirilmeye çalışıldığını vurguladı. Fottrell ise kripto para ile ödeme yapmanın hem şirket hem de çalışan için riskli olabildiğini belirttikten sonra bunun devamında ödeme iadesi talep etmenin ise şirketin dava ile karşılaşmasına yol açabileceğini vurguladı.

Fottrell, aynı durumda ödeme yapılan kripto paranın değerinin %700 düşmesi durumunda şirketin yine iade talep edip etmeyeceğini sorguladıktan sonra bunun aslında işgüzarlık olduğu vurgulandı. Mektupta söz konusu kripto paranın hangisi olduğu belirtilmese de ETH fiyatı 1 Ağustos tarihinden bu yana %790 yükseliş elde etti ve 3.300 doları gördü.

Kripto Para Ödemeleri Ek Vergiye Tabi

Crypto Confused isimli kişi ise maaşının yanı sıra bundan elde ettiği ETH’nin yükselişi nedeniyle %20 gelir vergisi ödemek zorunda kalabilir. IRS, bu konuda vergi beyan süresini ise 17 Mayıs tarihine kadar uzatmıştı.

Son dönemde kripto para ile ödeme yolunu tercih eden çok fazla kişi ve şirket bulunuyor. Bu durum ise kripto paraların kabulünü arttırmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar