X

Bitcoin (BTC) Fiyatı Kritik Desteğe Çekildi: BTC’de Düşüş mü Geliyor?

Bitcoin, 56.000 desteğine çekildi.
12:21
4 Mayıs 2021

Ethereum (ETH) fiyatının rekor yükselişi ve Binance Coin‘in (BNB) buna eşlik etmesi, altcoinlerin piyasa hakimiyetinin artmasını sağladı. Bu esnada lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) ise hala nispeten yerinde saydığı görülüyor.

Bitcoin 24 Saat İçerisinde Düşüş Yaşadı

BTC/USD, 24 saat içerisinde önce 58.000 dolar seviyesine yükselerek buradaki direnci kırdı. Direnci kırmasına rağmen günlük kapanış gerçekleştiremeyen lider kripto para birimi, son 24 saat içerisinde neredeyse her kripto para yeşile bürünmüşken %3,3 düşüş yaşadı ve kritik 56.000 dolara çekildi.

56.000 dolar ila 55.000 dolar arası Bitcoin için önemli bir destek olarak görülüyor. Bitcoin fiyatının 55.000 doların altına çekilmesi ise kısa vadede 50.000 dolar desteğinin görülmesine yol açabilir. Bitcoin’in bu düşüşü ise altcoinlerin yükselişlerinin yarım kalmasına neden olabilir. Normalde ETH ile BTC arasında pozitif bir korelasyon bulunuyor ve BTC’nin böyle sert düşüşü ETH için de yeni başlayan rallinin son bulmasına neden olabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Stablecoinlerin Arzı Artıyor

Glassnode verilerine göre ise son dönemde kripto para borsalarına aktarılan stablecoin miktarı, aslında durumun tam tersine işaret etmekte. Kripto para analiz ve araştırma şirketi Glassnode tarafından aktarılan bilgilere göre, stablecoinlerin arzı tam olarak rekor kırdı. USDC’nin toplam arzı geçtiğimiz hafta 1 milyar dolar artarken bunun toplam piyasa değeri de 15 milyar doları gördü.

Dünyanın en büyük stablecoini konumundaki USDT’nin toplam arzı 1,48 milyar dolar arttı ve toplam değeri böylece 51,78 milyar dolara ulaştı. En büyük ve ikinci sıradaki stablecoinlerden sonra ise Binance kripto para borsasının stablecoini BUSD’nin sirkülasyondaki arzı da 7,8 milyar dolara ulaştı.

Bitcoin – Stablecoin Arz Oranı En Düşük Noktada

Glassnode, genel olarak stablecoinlerin artan arzlarının da Bitcoin Stablecoin Arz Oranı (SSR) olarak bilinen indikatörde büyük değişimlerin yaşanmasına yol açtığını belirtti. Glassnode, Bitcoin arzının stablecoin arzına bölünmüş oranının şu an yılın en düşük seviyesin yani 13,4’te olduğunu aktardı. Bu da Glassnode verilerine göre Bitcoin’in fiyat yükselişi ile doğrudan alakalı ve buna etki edebilecek durumda bir indikatör.

Bitcoin fiyatı ise Ethereum’un önderliğinde yeşil gidişatını sürdürebilir ve düşen dominansını arttırmak için 60.000 dolar seviyesini test edebilir gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar