Bu Altcoin’ler Büyük Tehlikede! Vitalik Buterin Satışa Başladı, Fiyatlar Çakıldı! İşte O Altcoin’ler!

Ethereum'un (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, ana cüzdanında tuttuğu çoğu shitcoin sınıfında olan altcoin'leri satmaya başladı, fiyatlar çakıldı. İşte o altcoin'ler.
12:15
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum‘un (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, ana cüzdanında tuttuğu çoğu shitcoin sınıfında olan altcoin’leri satmaya başladı. Buterin’in sattığı altcoin’ler, geçmişte olduğu gibi cüzdanına isteği dışında gönderilen büyük miktardaki shitcoin’lerden oluşuyor. Buterin’in yaptığı satışlar söz konusu altcoin’lerin fiyatını sarsmış durumda.

Vitalik Buterin’den Shitcoin Operasyonu

Kripto veri platformu Lookonchain 7 Mart’ta Vitalik Buterin‘in 0xAb58…9B cüzdanına gönderilen çoğunluğu shitcoin sınıfı altcoin’leri sattığını bildirdi. Veriler Buterin’in 1.25 ETH karşılığında 50 milyar MOPS, 58 ETH karşılığında 10 milyar CULT ve 380 ETH karşılığında 500 trilyon SHIK sattığını gösteriyor. Ethereum’un kurucu ortağının ayrıca 5.9 ETH karşılığında 3.4 milyon BITE sattı ve 337 bin dolar değerinde 214 ETH’yi EthDev’e transfer etti.

Twitter’daki kripto para topluluğunun bazı üyeleri bu düşük değerli altcoin projelerini ve bunlara sahip olan yatırımcıları etkilediği için Buterin’in cüzdanına gönderilen altcoin’leri satmasının hayal kırıklığına uğratıcı olduğunu dillendiriyor. Diğerleri ise Buterin’e isteği dışında altcoin gönderen projelere kızgınlıklarını ifade ediyor. Bu kızgınlığın altında ise Buterin’in satış yapmasının fiyatları sarsmış olması yatıyor. Örneğin SHIK fiyatı Ethereum’un kurucu ortağının satış yapmasının ardından yüzde 95,8 oranında düştü.

Buterin, cüzdanındaki shitcoin‘leri satmanın fiyatları sert şekilde düşürebileceği ve likiditeyi büyük ölçüde azaltabileceğinin farkında. Bazıları, vergilendirmede gelir olarak sayılacağından masraflarını karşılamak için bu altcoin’lerde satış yaptığına inanıyor. Kimisi ise bunun testnet token’larıyla özellikle de Goerli ETH ile ilgisi olduğunu değerlendiriyor. DEXTools verilerine göre, son 24 saat içinde yaklaşık 0.5 milyon dolar değerinde gETH alınıp satıldı ve yazım sırasında dolaşımda toplam 11.88 milyon GETH ve 2.05 bin token sahibi bulunuyor.

Etherscan’ın verilerine göre Vitalik’in cüzdanında 666 SHIK ve 10 milyar CULT bulunuyor. Bununla birlikte tüm MOPS coin’lerini sattığı görülüyor.

Şangay Güncellemesi Öncesi Ethereum Fiyatı

Ethereum fiyatı son 24 saatte yaklaşık yüzde 1 yükseldi ve şu anda bin 573 dolardan işlem görüyor. 24 saatin en düşük ve en yüksek fiyatı sırasıyla bin 559 ve bin 579 dolar.

Ayrıca, Ethereum‘un işlem hacminin son 24 saatte yatay seyretmeye devam etmesi yatırımcıların Fed Başkanı Jerome Powell’ın kongre komiteleri önünde bugün ve yarın vereceği ifadeyi beklediklerini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar