X


BTCTürk’te Artık Stop Emirler ile İşlem Yapılabilecek

18:00
1 Haziran 2016

BTC/TL borsası BTCTürk gelişmiş işlem seçenekleri arasına ‘Stop Emirleri’ ekledi. Stop emir nedir ve nasıl kullanılır? Gibi sorulara şirketin yaptığı aşağıdaki açıklamadan ulaşabilirsiniz.

BTCTürk basın açıklaması:

Yakın zamanda BTCTurk’e Stop emir tipini ekledik. Stop emirler, algılanması biraz zor bir konsept olduğu için konu ile ilgili bilgilendirme yapmak istedik.  Stop emirler piyasa sizin pozisyonunuzun tersine gittiğinde otomatik olarak emir girmenizi sağlar. BTC/TRY paritesi üzerinden işlemler yaparken Bitcoin satın aldığınızı kabul edelim. Bu durumda sizin için kötü senaryo Bitcoin’in değer kaybetmesidir. Bu kötü senaryoda kaybınızı sınırlamak için stop emir girişi yapabilirsiniz.

btcturk1

Örneğin elinizde 1 Bitcoin var olduğunu ve fiyatın an itibariyle 1500 TRY/BTC olduğunu kabul edelim. Fiyatın 1250 TRY/BTC’ye düşmesi durumunda 1 BTC’nizi satmak isterseniz bunu yukarıdaki ekran görüntüsünde göründüğü gibi stop emirler tabında, satış altına gelip, tetiklenme fiyatına 1250 TRY/BTC ve miktar alanına 1 BTC yazarak sağlayabilirsiniz. Bu emir girildikten sonra fiyat 1250 TRY/BTC’ye düşer ise, sistem sizin için otomatik olarak 1 BTC’lik bir piyasa satış emri girecektir.

555

Piyasanın sizin pozisyonunuzun tersine gittiği durumlarda zararınızı sınırlamak için stop alış emirleri girebilirsiniz. Örneğin elinizdeki 1 Bitcoin’i 1500 TRY/BTC’den sattığınızı kabul edelim. Bu durumda fiyatın yükselmesi sizin için kötü senaryodur ve bu senaryoda kaybınızı azaltmak için stop alış emri girebilirsiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi 1750 TRY/BTC tetiklenme fiyatı ve toplam 2500 TRY şeklinde emir girdiğinizde fiyat 1750 TRY/BTC’yi gördüğünde sistem sizin için otomatik olarak 2500 TRY’lik bir piyasa alış emri girecektir.

888

Stop emirler, tetiklenme fiyatı gerçekleştiğinde limit emir olarak da girilebilir. Örneğin fiyat 1250 TRY/BTC’yi gördüğünde 1245 TRY/BTC’den 1 BTC satış gir şeklinde bir stop emir girilebilmektedir.

Stop Limit emirler girdiğiniz fiyatın altında bir fiyattan satmayacağınızı garanti eder fakat emriniz tamamen gerçekleşmeyebilir. Fiyat 1250 TRY/BTC’yi gördükten sonra aniden 1245 TRY/BTC altına düşer ise yukarıdaki limit emir gerçekleşmeyebilir.

Stop piyasa emirlerde ise, gerçekleşecek alış ya da satış işlemleriniz girdiğiniz tetiklenme fiyatının oldukça altında ya da üstünde gerçekleşebilir.

Stop emirler ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli husus emirlerin tetiklenme fiyatından işlem gerçekleştiğinde gerçekleşeceğidir.

En iyi alış ya da satış fiyatında görünen rakamlar stop emirleri tetiklemeyecektir. Yalnızca gerçekleşen alış satış işlemlerinin fiyatları stop emirleri tetikleyecektir.

Örneğin, şu anda sitede görünen en iyi satış fiyatı 1500 TRY/BTC olduğunu kabul edelim. Bu fiyattan bir alış satış işlemi gerçekleşmedikçe 1500 TRY/BTC fiyatı stop emirleri tetiklemeyecektir.

BTCTurk platformuna yeni alış satış özellikleri eklemeye devam edeceğiz. Destekleyen ve kullanan herkese teşekkürler.

BTC Nasıl Alınır?

Bitcoin’i bir çok farklı yöntemle elde edebilirsiniz. Bunlardan en çok bilineni bir Bitcoin veya kripto para borsasından Bitcoin satın almaktır. Bitcoin almak için 2013 yılında faaliyetlerine başlayan ilk Türk kripto para borsası BtcTurk‘ü kullanabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar