X


BTC’nin Düşüş Yönünde Hareket Edeceğini Gösteren Sinyaller

Analistlere göre piyasada düşüş yönlü birçok sinyal yer alıyor.
08:17
26 Haziran 2020

Bitcoin son iki aydır 8.500 dolar ile 10.000 dolar arasında işlem yapıyor ve fiyatın bu seviyeler dışına çıktığına çok nadiren şahit olduk. Zaten bu sınırların dışına çıkılsa da fiyat hemen bu iki rakam arasına geri döndü. Bazı analistler bu fiyat hareketinin Bitcoin için deyim yerindeyse bit “fırlatma rampası” olacağını ifade ediyor.

Teknik Göstergeler

Bitcoin çoğu zaman tahmin edilemez fiyat hareketleri sergilese de zaman zaman teknik analiz tahminlere uyuyor. Son birkaç haftadır analistler özellikle textbook göstergesini ve fiyat hareketlerini değerlendiriyor.

Piyasanın önemli analistlerinden “Cold Blooded Shiller” yakın zamanda yazının sonundaki tabloyu paylaşarak yüksek zaman dilimi dağılımını gösteren “birkaç ipucu” olduğunu ifade etti ve “Yüksek zaman dilimi dağılımını gösteren birkaç ipucu: 1. Başarısızlığın eşiğinde artan talep ve 2. İniş ve çıkışın yan yana satış hacminde oluşan artış.” açıklamasını yaptı.

Bununla birlikte analist bu analiz sonucunda fiyatın 7.000 doların altına inebileceğini de ifade ediyor. Hatta analist 7.000 dolar gibi önemli bir seviyenin dahi çok altının görülebileceğini dile getiriyor.

Diğer Düşüş Sinyalleri

Bazı analistlere göre kripto para piyasasında oluşan diğer göstergelerin de düşüş sinyali verdiğini ifade ediyor.

Bloomberg 22 Haziran’da, Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi‘nin bir reddetme yaşadıktan sonra “olumsuz bir trendde sıkıştığını” bildirdi. Endeks, BTC ve Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve XRP gibi popüler token’ların bir sepeti olup Bloomberg ve Galaxy Digital tarafından oluşturulan bir endeks olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan on-chain analistlerden Cole Garner da Bitcoin‘in bir sonraki büyük hamlesinin düşüş yönlü olacağını şu maddelerle ifade etti:

  • Madenciler çıkardıkları BTC’lerin çok büyük oranını borsalara aktarıyor. Bu da madencilerin yakın zamanda düşüş beklediğini ve düşüş öncesinde varlıklarını satmayı planladıkları gösteriyor.
  • CME vadeli işlem verilerine göre, kurumsal yatırımcılar Bitcoin konusunda hala net değil. Bu yatırımcı grubu geçmişte short pozisyonlarını yükselterek düşüş eğilimine katkıda bulunmuştu.
  • Bitfinex’in emir defteri satış baskısını destekleyen sinyaller veriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar