reklamı kapat

Bitcoin’in Destek Bulacağı Üç Seviye

Rafael Schultze-Kraft’a göre BTC 8.910 dolar, 8.710 dolar  ve 7.320 dolar seviyelerinde destek bulacak.
10:52
26 Haziran 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin Pazartesi günü 9.800 dolara kadar çıktıktan sonra Çarşamba günü sert bir düşüşle 8.950 dolara kadar geriledi. Her ne kadar yazının yayına hazırlandığı sırada Bitcoin (BTC)  9.225 dolar bandında seyrediyor olsa da bu toparlanma bir artış habercisi olmayabilir

On-Chain Veriler

Şu an piyasadaki veriler boğalar için karmaşık sinyaller verse de analistlere göre Bitcoin bir destek bölgesine girmek üzere. Blockchain analiz firması Glassnode’nin CTO’su Rafael Schultze-Kraft, yakın zamanda Bitcoin’in üç seviyede destek bulacağını paylaştı: 8.910 dolar, 8.710 dolar  ve 7.320 dolar. CTO bu seviyeleri UTXO Gerçekleştirilmiş Fiyat Dağılımı (URPD) göstergesinden elde ettiğini ifade ediyor.

Gösterge, dolaşımdaki tüm Bitcoin’in en son Blockchain’de hangi fiyatlarda taşındığını belirliyor. Veriler daha sonra kullanıcılarına destek ve direnç seviyeleri sağlıyor Schultze-Kraft ise konuyla ilgili açıklamalarında, “URPD, Bitcoin arzının zincirde en son taşındığı fiyatları, yani BTC’nin işlem gerçekleştirdiği fiyatı gösterir. Bu nedenle, belirli fiyatlarla gerçekleşen büyük miktarlarda Bitcoin işlemi, ağ verilerine dayanan destek/direnç seviyeleri için bir gösterge görevi görür.” ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan tarihsel olarak eğer Bitcoin bu on-chain seviyelerde destek bulabilirse, bu desteği bir rallinin takip edebileceğini gösteriyor. Bitcoin bir URPD destek seviyesini geri aldıktan sonra BTC 2019’da 7.000 dolardan 14.000 dolara çıkmıştı.

Diğer Göstergeler

On-chain verilerin yanı sıra teknik göstergelere göre boğaların tutunması gereken farklı destek seviyeleri de var. Örneğin; bu seviyelerin en dikkat çekeni 8.500 dolar olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü 8.500 dolar seviyesi son iki aydır Bitcoin için çok önemli bir seviye görevi görüyor. Mesela Mayıs ayında BTC 10.400 dolara çıkmadan önce 8.500 dolar seviyesinde destek bulmuştu.

Öte yandan piyasanın önemli analistlerinden il Capo Of Crypto’da da Bitcoin’in 8.500 doları kaybetmesi durumunda 2020 yılında 3.000 dolara kadar bir geri çekilme olacağını ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.