X


BTC, ETH, XRP ve Tüm Coin’ler Zor Bir Hafta Geçiriyor: Yatırımcılar Nasıl Davranmalı?

Kripto para birimleri zor bir hafta geçiriyor ve piyasada panik havası hakim.
08:21
25 Şubat 2021

Hem lider kripto para birimi Bitcoin için hem de altcoin’ler için zor bir hafta olduğunu ifade edebiliriz. Pazartesi günü ciddi düşüşlerle haftaya başlayan kripto para birimleri çeşitli gelişmeler sebebiyle düşüşlerini durdurdu. Ancak hala piyasanın büyük bir kısmı kırmızıda ve derin olmasa da aşağı yönlü ya da yatay hareketler olduğu görülüyor.

Bu Fiyat Hareketleri Ne Anlama Geliyor

Piyasada yaşanan büyük yükseliş hareketlerinden sonra derin bir düzeltmenin yaşanması bekleniyordu. Dolayısıyla aslında analistler kısa vadede kayıp gibi görünse de bu düşüşler karşısında panik olmamak gerektiğini ve orta vadeli dönemde tüm kayıpların kazanılacağını ifade ediyor.

Bitcoin fiyatı Pazartesi günü başlattığı hızlı düşüşünü 44.900 dolar seviyesinde sonlandırdı ve kendisini yeniden 50.000 doların üzerine attı. Bu da henüz yükseliş eğiliminin bitmediği ve bunun bir düzeltme olduğu konusunda açıklamaların gelmesini sağladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Birçok uzman analiste göre şu anda piyasa aslında kendisi için sağlıklı olanı yaptı ve bir düzeltme ile yeni bir rallinin önünü açtı. Bu düşüş sırasında her ne kadar altcoin’ler Bitcoin’den daha çok zarar görmüş olsa da Mart ayının altcoin’ler için oldukça iyi geçeceği düşünülüyor.

Panik Satışlar ve Alım Fırsatları

Kripto para birimlerinde düşüşler yaşanmaya başlayınca özellikle tecrübesiz yatırımcılar paniğe kapılarak satış yapmaya başladı. Bu da düşüşün daha da derinleşmesine sebep oldu. Fiyat düştükçe oluşan alım fırsatları ise daha büyük ve tecrübeli yatırımcılar tarafından değerlendirildi.

Dolayısıyla aslında tüm gelişmelerin yanı sıra panik satış yapanlar fiyatı düşürürken alım fırsatlarını değerlendirenler düşüşün daha da derinleşmesini engelledi. Dolayısıyla kripto para birimlerinde “sakinlik” duygusunun en önemli duygu olduğunu ifade edebiliriz.

Çünkü panik satış yapanların sattığı varlıklar mutlaka düşük fiyatları değerlendiren kişiler tarafından satın alınıyor. Bu da panik yapanların kaybetmesine sebep olurken sakin kalanların fırsatları değerlendirmesine imkan tanıyor.

Fiyat Tahminleri

Analistlerin büyük çoğunluğu Mart ayında bu düşüşün yaşanmasını bekliyordu. Ancak görünüşe göre düşüş senaryosu 1-2 hafta önce gerçekleşti. Bununla birlikte hala beklenen düşüşün yaşanmadığını ve Bitcoin‘in 42.000 dolarlık seviye görülmeden yeni rallinin başlamayacağını düşünen isimler de var.

Bu noktada çoğu analist, bir geri dönüş olması ve yeni bir rallinin başlaması halinde Mart ayının oldukça hareketli geçeceği konusunda hemfikir. Ancak yine de temkinli olmakta ve sakinliği korumakta fayda olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar