X


Bitcoin’in Umut Veren Tablosu: Uzman Analistler Altı Haneleri İşaret Ediyor!

Lider kripto para biriminin 47.000 dolarlık seviyeyi kırması ile birlikte çok büyük artışların yaşanacağı analistlerce düşünülüyor. 
14:00
14 Ağustos 2021

Lider kripto para birimi son hamlesi ile 47.000 dolarlık seviyenin üzerine yükseldi ve ralli yorumları artmaya başladı. Piyasanın popüler analistlerinden birine göre bu artış sadece bir başlangıç ve Bitcoin “kötü durum senaryosundan” çıkmış durumda.

Bitcoin Artık Çok İyi Bir Durumda

Mayıs ayında Çin’in madenciler ile ilgili attığı olumsuz adım ve beraberinde Bitcoin fiyatının düşüşe geçmesi ile stock-to-flow modelinin güvenilirliğinin sarsılmasına sebep oldu. Bitcoin fiyatının 28.000 dolara gerilediği dönemlerde stock-to-flow modelinin yaratıcısı popüler analist PlanB’nin dahi belirsizlikler yaşadığı görüldü.

Ancak madencilerin hızla farklı alanlara taşınması ve faaliyetlerini sürdürmeye devam etmesi Çin’in etkisinin çok uzun sürmemesini sağlayarak Bitcoin fiyatının yönünü yeniden yukarı çevirmesini sağladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

PlanB’nin açıklamalarına göre bu rakamlardan sonra Bitcoin’in Ağustos ayını 47.000 dolar bandında kapatacağını ve ardından 135.000 dolarlık fiyata doğru yükselişe geçeceğini ifade ediyor. Böylece Bitcoin” kötü durum senaryosundan” çıkış yapmış oluyor.

Bu noktada analistin oldukça sert eleştiriler ile de karşı karşıya kaldığı görülüyor. Ancak lider kripto para biriminin 47.000 dolarlık önemli seviyeyi kırması PlanB’nin gecikmeli olsa da şimdilik haklı olduğunu gösteriyor.

Bitcoin’de Yükseliş Sinyalleri

Analistlerin açıklamalarına göre yükseliş grafiklerinde bir düzeltme yaşanabilir ve önümüzdeki haftalarda 40.000 dolar seviyelerine geri çekilme yaşanabilir. Ancak yine de sonrasında BTC yükselişinin devam edeceği ve göstergelerin de bu durumu desteklediği görülüyor.

PlanB konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin fiyatı ve 200 haftalık hareketli ortalama ve realized cap (gerçekleştirilen piyasa değeri) hepsi yükseliyor” ifadelerini kullanıyor.

Realized cap, her bir kripto paranın son hareket ettiği fiyata dayalı olarak Bitcoin’in piyasa değerini değerlendirme yöntemi olarak nitelendirilebilir. Yapılan açıklamalara göre realized cap, Cuma günkü yükselmesiyle tüm zamanların en yüksek seviyelerini kırdı ve şu anda 378 milyar doların üzerinde duruyor

Buna ek olarak istatistikçi Willy Woo da bu göstergeye atıfta bulunarak, “Tercüme: Bitcoin ağında depolanan sermaye tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdı” sözlerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar