Bitcoin Piyasa Hakimiyeti (Bitcoin Dominance) Nedir?

Özet

  • Bitcoin'in piyasa hakimiyeti, dominance oranı ne ifade ediyor?
02:00
27 Aralık 2019

Bitcoin’in ortaya çıktığı 2009 yılından bu yana Bitcoin’i taklit eden veya daha üstün teknolojiyle bir çok sorunu çözdüğünü iddia eden binlerce farklı altcoin türedi. Böylece kripto para piyasası binlerce farklı kripto paraya bölünmüş oldu.

Toplam kripto para piyasası yüz milyarlaca dolarlık değere sahip olsa da, Bitcoin’in piyasa değeri ve toplam kripto para piyasası üzerindeki hakimiyeti (dominance) sürekli olarak dalgalanıyor.

Bitcoin Dominance Nedir?

Tüm kripto paraların toplam değerini örneğin 300 milyar olarak düşünürsek, bunun 150 milyar dolarını Bitcoin oluşturuyorsa Bitcoin hakimiyeti (Bitcoin dominance) %50’dir diyebiliriz.

Aşağıda Bitcoin dominance grafiğini görebilirsiniz. Turuncu ile belirlenmiş bölge toplam kripto para piyasalarına göre Bitcoin dominance oranını gösteriyor. Güncel bilgi için Coinmarketcap’i ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin ve diğer kripto paralara giriş yapmak için Binance platformunu güvenle kullanabilirsiniz. Binance; Türkçe dil desteği, düşük komisyon ücreti ve dünyanın en yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkmaktadır ve son dönemin en gözde kripto para platformudur.

Bitcoin Hakimiyet Oranı (Dominance) Neden Önemli?

Kripto para kullanıcıları arasında Bitcoin’e yönelik en çok konuşulan konular arasında piyasa hakimiyeti, dominance meselesi yer alıyor. Bitcoin hakimiyet oranının yükselmesi, yatırımcıların Bitcoin’e güveninin arttığını gösteriyor olabilir. Öte yandan Bitcoin dominance oranının yükselmesi altcoin’lerin kan kaybettiği anlamına da geliyor.

Çoğu yatırım uzmanına göre Bitcoin hakimiyet oranının artması boğa sezonunun ilk işaretleri olarak yorumlanıyor. Bu aynı zamanda altcoin’lerin BTC bazlı fiyatlarının da erimesi anlamı taşıyor. Başka bir ifadeyle paranın yönü o anki dominance oranına göre Altcoin’lerden BTC’ye doğru geçiş yapıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Sms Onay Satın Al
    3 sene önce

    Yararlı Bilgi İçin Teşşekürler İşe Yaradı

    71