reklamı kapat

Bitcoin’in İşlem Hacmi Yüzde 64 Arttı: Yükselişler Boğa Sezonunun İşareti Mi?

Kripto para piyasasının toplam değeri, bir haftada yaklaşık 16 milyar dolar artış gösterdi. Piyasadaki yükselişler boğa sezonunu tetikleyebilecek mi?
7 Kasım 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Geride bıraktığımız bir hafta içerisinde kripto para piyasasının değeri 16 milyar dolarlık ciddi bir artış gösterdi. Özellikle Bitcoin’in 24 saatlik işlem hacminde gözle görülür bir artış yaşandı. Bitcoin’in işlem hacmi %64’lük bir artışla 3,1 milyar dolardan 5,1 milyar dolara yükseldi.

Elbette Bitcoin’deki pozitif dalgalanmalar, altcoin’leri de etkiledi. Popüler kripto para birimleri Stellar (XLM), Tron (TRX) ve Cardano (ADA) yatırımcısını güldürdü. Ripple’ın işlem hacmi ise 400 milyon dolardan 876 milyon dolara yükseldi. Kripto para piyasasındaki yükselişler, kripto para topluluğunun boğa sezonu umutlarını yeniden yeşertse de henüz birşey söylemek için çok erken. Boğa sezonun ayak seslerinin geldiğini duyabilmek için Bitcoin’in ağustos ayından beri sadece bir kez kırabildiği 6.800 dolar direncini kırması gerekiyor. Elbette bunun için öncelikle Bitcoin’in 6.500 dolar direncinde destek bulması lazım.

Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin 6.526 dolardan işlem görürken ABD’nin popüler kripto para borsaları Coinbase, Gemini ve Kraken’de durum biraz daha farklı. Bitcoin, haberimizin hazırlandığı sırada ABD yasalarınca düzenlenmiş kripto para borsası Gemini’de 6.400 dolar bandında işlem görüyordu. Bu nedenle Bitcoin’in altcoin’lerle birlikte yeni bir ralliye başlaması için 6.500 dolar direncinin tam olarak kırılması gerekiyor.

Kripto para piyasasında yaşanan artışlar, uzun süreli belirsizliğe rağmen yatırımcıları riskli işlemlere teşvik etmeyi başardı. Ayrıca Blockchain Transparency Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre kripto para borsalarının işlem hacminde de toparlanmalar yaşandığı görülüyor. Örneğin dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında gösterilen Binance’in işlem hacmi 1 milyar dolara ulaştı. İlginç bir şekilde 6 Kasım’da kripto para piyasasının yukarı yönlü hareketlenmesine neden olan işlemlerin büyük bir kısmı Güney Kore merkezli kripto para borsalarında yapıldı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.