f Bitcoin'in Finansal Varlıklarla Korelasyonu: Geleceğe Işık Tutan Analiz › COINTURK

Bitcoin’in Finansal Varlıklarla Korelasyonu: Geleceğe Işık Tutan Analiz

Özet

  • Bitcoin geleneksel finansal varlıklarla korelasyonu zaman içinde değişebilen bir kripto varlık olarak öne çıkıyor.

  • Kripto ile ilgili bazı hisse senetleri (örneğin, MSTR, COIN ve RIOT gibi) Bitcoin ile yüksek korelasyona sahip.

  • Bitcoin'in korelasyonları, altın gibi emtialarla ve büyüme fonlarıyla da incelendiğinde farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Özellikle gümüş, Bitcoin ile yakından ilişkilendirilen bir emtia olarak öne çıkıyor.

  • Piyasaya Etkisi: Pozitif
12:20
23 Ağustos 2023

Finans medyası sık sık Bitcoin‘in büyük teknoloji ile olan ilişkisine dikkat çekiyor. “Bitcoin bir teknoloji hissesi gibi işlem görüyor” söylemi, BTC‘nin ABD doları ile olan ters yönlü ilişkisinin yanı sıra yaygın bir söylemdir. Ancak bu korelasyonlar sabit midir ve gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için faydalı olabilirler mi? Şimdi Bitcoin ile çeşitli varlık türleri arasındaki ilişkiyi analiz eden birkaç rapora daha yakından bakalım.

Korelasyon Zaman Dilimine Göre Değişiyor

Multidisipliner Dijital Yayıncılık Enstitüsü tarafından Ekim 2022’de yayınlanan bir rapor, Bitcoin’in geleneksel finansal varlıklarla olan korelasyonlarına ilişkin bazı önemli sonuçlara ulaşıyor. Bitcoin piyasasının aşırı volatilitesi, uzun vadeli korelasyonların kısa vadeli korelasyonlardan daha güçlü olduğu anlamına geliyor; Bitcoin risk varlıkları ile pozitif, ABD doları ile negatif korelasyona sahip olabilir ve Bitcoin, ABD dolarına karşı bir hedge görevi görebilir.

Bu noktalardan bazıları, volatilitede büyük bir düşüş gibi son 9 ila 10 aydaki daha yeni fiyat verileriyle karşılanabilirken, yine de bunları inceleyerek iç görü kazanılabilir. Buna ek olarak, diğer araştırmacılar belirli zaman dilimlerinde belirli varlıkların Bitcoin ile olan ilişkisini daha derinlemesine incelemiştir.

Kriptoya Özgü Hisse Senetleri

Kripto ile ilgili birkaç hisse senedi, piyasadaki diğer varlıklara kıyasla Bitcoin ile daha fazla korelasyona sahip. BTC/MSTR, BTC/COIN ve BTC/RIOT için 90 günlük korelasyon katsayısı son birkaç aydır 1’e yakın seyretmektedir. “BTC/xxxx” sembolleri her bir varlık için Bitcoin’e karşı ölçülen korelasyon katsayısını göstermektedir.

MSTR için katsayı Eylül 2022’den bu yana 0,68’in altına düşmemiştir. RIOT için katsayı Haziran 2023’te yaklaşık 0,75’e düşerken, COIN Mayıs ve Haziran aylarında bir süre 0’a yakın seyretmiştir.

Bu hisse senetlerinin tümü bu yıl şimdiye kadar Bitcoin’den daha iyi performans gösterirken aynı zamanda daha fazla volatilite gösterdi. Bu üç hisse senedinin Bitcoin ile bu kadar yakından ilişkili olmasının bir nedeni, ilgili şirketlerin bilançolarıyla ilgili ve hepsinin önemli miktarda Bitcoin varlığı var. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi, MSTR 152.333 Bitcoin ile halka açık şirketler arasında en fazla varlığa sahip şirket. COIN 10.766 Bitcoin ile 4. sırada ve RIOT 7.094 Bitcoin ile 8. sırada yer alıyor.

Emtialar ve Büyüme Fonları

Emtia ve değerli metallerle korelasyon söz konusu olduğunda özellikle gümüş, Bitcoin’in 2019’dan bu yana fiyat hareketlerini yansıtmada altını geride bırakıyor. CFA Enstitüsü’nden Jordan Doyle ve Urav Soni’nin Kasım 2022 tarihli “Kripto paralar geleneksel varlık sınıflarıyla nasıl korelasyon gösteriyor?” başlıklı raporu, Bitcoin’in en çok korelasyon gösterdiği varlıklara ışık tutuyor.

Rapora göre gümüş, 0,26 korelasyon katsayısı ile Ekim 2019’dan Ekim 2022’ye kadar Bitcoin ile en yakından ilişkili emtia olmuştur. Buna kıyasla altının korelasyonu, belki de gümüşün daha yüksek volatilitesi nedeniyle sadece 0,15 idi. Beklenebileceği gibi, büyüme fonları, muhtemelen daha spekülatif yapıları nedeniyle, kripto paralarla daha fazla korelasyon gösterme eğiliminde. Özellikle:

“Büyüme fonları, değer fonlarına kıyasla kripto paralarla daha güçlü bir korelasyon sergilemektedir. Örneğin, küçük sermayeli büyüme fonları ile Bitcoin arasındaki korelasyon katsayısı 0,41 iken, küçük sermayeli değer fonları ile Bitcoin arasındaki korelasyon katsayısı 0,35″

Başka bir deyişle kripto piyasaları bir bütün olarak 2022 boyunca hisse senetlerindeki geniş çaplı düşüşten en azından kısmen sorumlu olan faiz oranı dinamiklerine zayıf bir şekilde duyarlıdır. Son olarak, tahvillerin Bitcoin ile ilişkisi yok denecek kadar az. Pasif tahvil fonları sadece 0,11’lik bir korelasyon gösterirken, aktif tahvil fonları 0,13 ile sadece iki baz puan daha yüksek. Tüm veri noktaları Ekim 2019-Ekim 2022 zaman dilimi için geçerlidir.

Bitcoin’in büyük fiyat dalgalanmaları nedeniyle tüm korelasyonlar bir anda değişebilir. Yine de burada kullanılan veriler, yakın geçmişte Bitcoin ile en yakından ilişkili varlıkların doğru bir resmini sunmakta.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI