f Kripto Para Piyasasındaki Büyük Hesaplaşma! Dev Altcoin Resmen Çöktü! › COINTURK

Kripto Para Piyasasındaki Büyük Hesaplaşma! Dev Altcoin Resmen Çöktü!

Özet

  • ABD mahkemesinin SEC'in Ripple hakkında menkul kıymet ihlali iddiasıyla temyize gitmesine izin vermesi sonrası XRP'nin fiyatını sert düştü.

  • Bitcoin öncülüğünde kripto para piyasasındaki geri çekilme XRP'deki sarsıntıyı artırırken, altcoin'deki düşüşü derinleştirdi.

  • Veriler altcoin'in fiyatının son 7 günde yüzde 14, son bir ayda ise yüzde 30'un üzerinde değer kaybettiğini gösteriyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
12:40
23 Ağustos 2023

ABD’li Yargıç Analisa Torres, Ripple’ın XRP‘yi (XRP) kripto para borsalarına ve ticaret platformlarına koyarak bireysel yatırımcıların kullanımına sunmasının menkul kıymetler yasalarını ihlal etmediği yönündeki kararına karşı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) temyize gitmesine izin verdi. Bu izini takip eden günlerde Bitcoin‘in (BTC) yüzde 10’un üzerinde düşmesi resmen XRP’de sarsıntıya neden oldu.

XRP’nin Fiyatı 1 Ayda Yüzde 30’un Üzerinde Düştü

Kripto para piyasası genelindeki düşüş trendi, yatırımcıların ve satın al ve satmadan tut yaklaşımı yerine her fiyat hareketinden kat etmeye çalışmasıyla olumlu temellerde beslenebilecek kripto paralar üzerinde satış baskısına neden oldu.

Veriler, piyasa değerine göre dünyanın en büyük altcoinler arasında yer alan XRP‘nin fiyatının Ripple’ın Temmuz’da SEC karşısında ulaştığı dönüm noktası niteliğindeki mahkeme kararının ardından neredeyse tüm kazançlarını kaybettiğini gösteriyor. Kripto fiyat ve veri platformu CoinMarketCap verileri, popüler altcoin’in fiyatının 22 Ağustos’ta 0,5 dolara kadar düştüğünü gösteriyor.

Veriler, XRP’nin fiyatının son 7 günde yaklaşık yüzde 14, son bir ayda ise yüzde 30’un üzerinde değer kaybettiğini gösteriyor. XRP’nin fiyatı mahkemenin kısmen Ripple lehine verdiği kararın ardından 0,80 doların üzerine çıkarak son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı ancak SEC’in temyiz hamlesiyle yeniden mahkeme kararı önceki seviyelere geri dayanmış durumda.

Ripple ve SEC Arasında Büyük Hesaplaşma

Hatırlanacağı üzere SEC, 2020 yılının sonunda kayıtsız menkul kıymetler satışı yaptığı iddiasıyla Ripple’a dava açmıştı. Açılan dava kripto para piyasasında şok etkisi yarattı. Yatırımcılar, uzunca bir süre Ripple’ın bazı önemli ürünlerine ve hizmetlerine güç veren XRP’ye ve XRP Ledger ağına karşı mesafeli durmak zorunda kalsalar da bu mesafeli duruş mahkemenin kısmen Ripple lehine karar vermesiyle değişti ve altcoin’in fiyatı sert şekilde yükseldi.

ABD’li federal düzenleyici son olarak Haziran ayında Coinbase ve Binance‘e açtığı iki ayrı davada başta Solana (SOL), Cardano (ADA) olmak üzere birçok büyük altcoin’i de menkul kıymet olarak sınıflandırarak piyasaya yeni şok dalgaları gönderdi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI