X

Bitcoin’in (BTC) Piyasa Değeri İle İlgili Büyük İddia!

Fidelity Digital Assets’ın bir raporuna göre Bitcoin’in piyasa değeri çok yüksek seviyeleri görecek.
08:16
14 Ekim 2020

Yakın zamanda yayınlanan Bitcoin Yatırım Tezi başlıklı bir raporda Fidelity Digital Assets, portföy yöneticilerinin varlıklarının bir kısmını Bitcoin’e (BTC) tahsis ederek getirilerini nasıl artırabileceklerini gösterdi. Rapor ayrıca yakın gelecekte artan kurumsal ilginin Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunu yüz milyarlarca dolar artırabileceği tahmininde bulundu.

Bitcoin Performansı Arttırdı

Fidelity, tezini desteklemek için hisse senetleri ve sabit getirili araçlar arasında 60/40 varsayılan pay ile başlayan örnek portföyleri simüle etti. Daha sonra bunları Bitcoin ile yüzde 1 ile 3 oranında çeşitlendirdiler. Fidelity tarafından değerlendirilen her senaryoda, daha yüksek Bitcoin payına sahip portföyler, daha az çeşitlendirilmiş emsallerinden daha iyi performans gösterdi.

Ortaya çıkan bilgilere göre, piyasanın geri kalanıyla negatif korelasyon gösteren veya düşük korelasyon gösteren varlıklar portföy yöneticilerine ek faydalar sağlıyor. Getirilerden ödün vermek zorunda kalmadan volatilitenin azalmasına izin veriyorlar. Bitcoin’e yatırım yapmaya devam eden portföylerin simülasyon boyunca varlığın geleneksel varlıklarla düşük korelasyonundan yararlandığı görülüyor. Bununla birlikte rapor, finans endüstrisi tarafından Bitcoin’in artan benimsenmesinin gelecekte daha fazla korelasyona yol açabileceğini ve böylece çeşitlendirme faydalarını azaltabileceğini kabul etti.

Bitcoin’in Piyasa Değeri Artacak

Fidelity’nin raporu ayrıca yatırımların, alternatif yatırımlardan ve sabit gelirden Bitcoin‘e potansiyel olarak yeniden dağıtımı durumunda neler olabileceği ile ilgili de tahminlerde bulundu. Alternatif yatırımların piyasası 13.4 trilyon dolar değerinde. Bu nedenle Bitcoin bu piyasanın %5’ini ele geçirirse, piyasa değeri 670 milyar dolar daha yükselecek. %10’u ele geçirecek olsaydı da Bitcoin’in piyasa değeri 1.3 trilyon dolar daha yükselecek.

Öte yandan tahvil piyasası yaklaşık 50,3 trilyon dolar değerinde. Bitcoin bu piyasanın %1’ini ele geçirecek olsaydı piyasa değeri 500 milyar dolar daha yükselebilirdi

Son olarak rapora göre, tahvil getirileri sürekli azalıyor ve bu da varlık yöneticilerini alternatif varlıklara doğru ilerletebilir. En iyimser tahminler gerçekleşirse, Bitcoin’in piyasa değerini 2 trilyon dolara yükselebilir. Eğer piyasa değeri bu kadar yükselirse Bitcoin fiyatının da bu durumdan pozitif etkilenebileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar