X

Bitcoin’in (BTC) Günlük Hacminde Yüzde 270 Artış!

Bitcoin ticari hacmi eski günlerine döndü!
15:44
11 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) ticari hacim Ekim ayında sert bir darbe aldıktan sonra hem spot borsalarda hem de vadeli işlem piyasalarında ciddi bir yükselişe geçti. Bitcoin fiyatı yeniden 15.000 doların üstüne çıkarken hacmin de rekor kırdığı ve birçok borsada boğa sezonunu andıran yükselişler yaşadığı görüldü.

Arcane Research tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre ise Bitcoin ticari hacminin yedi günlük ortalaması bu yılın en yüksek seviyesine çıkmayı başardı ve 3 milyar doları bile aştı. 3 Kasım tarihinde %270 artış elde eden Bitcoin ticari hacmi, lider kripto para birimine olan ilginin inanılmaz seviyelere ulaştığını gösteriyor.

Daha önceki ay görülen düşük ticari hacim birçok uzman ve analist için boğa sezonunun bittiği şeklinde yorumlansa da lider kripto para birimi hemen bir ay sonrasında bunun tam tersini ispatlamış oldu. Arcane Research’ün elindeki 3 milyar dolarlık ticari hacim düşük gibi gözükse de firmanın sadece “gerçek hacmi” ölçtüğü belirtiliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Gerçek Bitcoin Ticari Hacmi Rekora Koşuyor

Bazı kripto para borsaları wash trading ile sahte hacim yaratsa da LMAX Digital tarafından sunulan verilerin sadece belirli bir süzgeçten geçen hacmi içerdiği ve bu sebeple gerçek hacim olarak anıldığı belirtilmekte. Artan Bitcoin ticari hacminde en büyük payın ise dünynaın en büyük vadeli işlem borsası CME’ye ait olduğu görülüyor. CME’deki açık Bitcoin pozisyonlarının geçtiğimiz haftaya kıyasla %169 arttığı söylenebilir.

bitcoin

CME’nin verilerine bakıldığında bunun 17 Ağustos tarihinde tüm zamanların rekor seviyesine yakın bir noktaya yani 948 milyon dolara ulaştığı görülüyor. Açık Bitcoin pozisyonlarının bu seviyeye gelmesi kesinlikle Ağustos ayının yatırımcılar, özellikle de kurumsal yatırımcılar için zirve noktası olduğunu gösteriyor.

Aslında bu sebeple birçok uzman Ağustos ayından sonra BTC‘nin boğa rallisinin bittiğini vurgulasa da Ekim ile Kasım ayları yeniden rallinin başlangıcı oldu gibi gözüküyor. ABD başkanlık seçimlerinin yarattığı belirsizlik esnasında Bitcoin ticari hacmi hafif bir düşüş yaşasa da bunun devamında yeniden toparlandı ve artmaya devam ediyor. Lider kripto para birimi BTC’nin fiyat olarak 16.000 dolar seviyesinin üstüne çıkması ise kesinlikle birçok şeyi değiştirip yeni bir hacim rekoru getirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar