X

Bitcoin’de Bu Tarihe Dikkat: 50.000’e Yakın Bitcoin Harekete Geçiyor

27 Mart tarihinde 328 milyon dolarlık değere sahip Bitcoin opsiyon ürünlerinin süresi doluyor.
20:00
26 Mart 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saat içerisinde %4’lük bir düşüş yaşadı ancak yaşanan bu düşüş daha önce de etkisini gösteren bir piyasa döngüsüne bağlı olabilir.

50.000’e Yakın Bitcoin Dev Bir Volatilite Yaratabilir

Blockchain ve kripto para araştırma firması Skew‘in yayınladığı verilere göre 27 Mart tarihinde 49.400 Bitcoin (328 milyon dolar) değerinde açık Bitcoin opsiyonlarının süresi dolacak. Önümüzdeki Haziran ayına kadar olan sürede bu kapanış en büyük kapanış olarak tarihe geçecek ve durum Bitcoin yatırımcıları üzerinde beklenmeyen etkilere sahip olabilir.

Bitcoin’in iki gün boyunca 7.000 doları zorlamasına rağmen buradaki direnci aşamaması da tam olarak kurumsal yatırımcıların 27 Mart tarihine odaklanmış olmalarından kaynaklanıyor olabilir. Bireysel yatırımcılar ve bu tarihten bağımsız alım yapanlar fiyatı yükseltse de, 7.000 dolardaki direncin aşılması için kurumsal yatırımcıların yüklü alımlarına ihtiyaç duyuluyor.

Ancak 320 milyon dolarlık BTC içeren opsiyon işlemlerinin süresinin 1 gün sonra dolacak olması, piyasada bir güven kaybı ve endişe yaratıyor. Yapılan araştırmalarda CME Group’un daha düşük BTC içeren opsiyon ürünlerinin süresinin dolmasında BTC’nin yaklaşık %75 oranında düşüş yaşadığı da ortaya çıktı.

Bitcoin’in volatilitesi son haftalarda nispeten azalmış gibi gözükse de yarından itibaren bunun yeni rekorlar kırdığını görebiliriz. Volatilite bazı yatırımcıları korkutsa da bunun aynı zamanda dipten alım fırsatı yarattığı da unutulmamalı. Önemli bir Bitcoin sinyalinin görülmesi de yatırımcıların bu volatiliteye rağmen BTC yatırımı yapmasına yol açabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar