X


Bitcoin Yeniden $10.000 Seviyesini Aştı

09:15
16 Şubat 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları bu hafta içerisinde küçük çaplı bir büyüme eğilimi içerisine girdi. Bu büyümenin etkisiyle Bitcoin (BTC) fiyatı yeniden 10.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Bitcoin’de gerçekleşen fiyat artışını çoğu altcoin de takip edince, tablolardaki rakamların çoğu yeşillendi.

Geride bıraktığımız yılın son aylarında kripto para piyasaları rekor üstüne rekor kırarak toplamda 800 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmayı başarmış ve bütün kripto topluluğunu heyecanlandırmıştı. Ancak bitcoin’in fiyatının 20.000 doları görmesinden sonra, çeşitli unsurların piyasaya etki etmesi neticesinde büyük bir düşüş başlamış ve geçtiğimiz Ocak ayının sonlarında piyasa dip seviyelere gerilemişti. Bu ayın ilk günlerinde ise BTC’nin fiyatı 6.000 dolara kadar düşmüştü. Ancak görünüşe bakılırsa kripto para piyasalarının toplam değerinde küçük çapta bir artış yaşandı ve bu değer haberin yazıldığı zamanda edinilen verilere göre 481 milyar dolara kadar tırmandı.

Bu yükselişin sonucunda lider kripto para bitcoin’in fiyatı uzun bir aranın ardından yeniden 10.000 dolar seviyesini geçti. Buna göre BTC, haberin yazıldığı sırada alınan coinmarketcap verilerine göre son yirmi dört saatte %8 civarında değer kazandı ve 10.229 dolar seviyesine ulaşmayı başardı.

Bitcoin fiyatında yaşanan bu küçük çaplı artışa paralel bir şekilde birçok altcoin’in de bu doğrultuyu takip ettiğini görüyoruz. Kripto paralar arasında oldukça büyük bir öneme sahip olan ethereum (ETH) da bu kervana katıldı ve istikrarlı bir şekilde büyümesine devam ederek yeniden 900 dolar seviyesini aşmayı başardı. 6 Şubat’ta 600 doların altına düştüğünden beri ilk defa 900 dolar seviyesini aşan ETH fiyatı, haberin yazıldığı anda alınan verilere göre son 24 saatte yaklaşık %2’lik bir artış yaşayarak 937 dolar civarlarına yerleşti.

Bir diğer altcoin ripple (XRP) ise geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan merkez bankası ile sınır ötesi ödemeler için kullanılması planlanan bir pilot programına yönelik ortaklık sağladıklarını açıkladı. Bu açıklamalar ardından değer kazanan ripple fiyatı 1.02 dolar seviyesinden 1.15 dolara kadar çıktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar