reklamı kapat

Bitcoin Yeni Rekora Koşuyor

16:35
26 Nisan 2017

Son zamanlarda yaşanan yükseliş trendi hızlanarak devam ediyor.

Bitfinex‘deki para çıkışının kısıtlanması borsa içinde bitcoin fiyatını 1397 USD’ye kadar çıkmasına sebep oldu, şu anda bu seviyelerden işlem yapılıyor. Bitfinex dışında kalan diğer borsalarda ise 1290 ile en yüksek seviyeye gelinmiş durumda. Aradaki yaklaşık 100 dolarlık fark ise önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi Bitfinex’in para çıkışı sorunlarından kaynaklanıyor. Fakat buna rağmen bitcoin için küresel piyasa ortalamasına bakıldığında şu anda 1300 doların üzerinde bir değere sahip olduğu söylenebilir. Bu rakam tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçiyor..

Bitcoin’in yükseliş trendi beraberinde altcoin’lerde de dalgalanmalara sebep oluyor. Son zamanlarda Segwit seçeneğinin ağır bastığı Litecoin 16 dolara dayanmış durumda. Ethereum ise 55 dolar ortalamayla işlem görüyor.

Toplam piyasa değerinde ise 20,8 milyar dolar ile bitcoin birinci sırada ve 4,7 milyar dolar değeriyle Ethereum ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada ise 1,2 milyar dolar değeriyle Ripple yer alıyor. Coinmarketcap’e göre piyasa değeri bakımından ilk 10 kripto para şu şekilde sıralanıyor:

Kripto paraların toplam piyasa değeri şu anda 31,4 milyar dolar ile tüm zamanların rekorunu kırmış durumda. Bu toplam değerin ise %66’ısını bitcoin oluşturuyor. Toplam piyasa değeri grafiklerine bakıldığında Bitcoin egemenliğinin düşüşte olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin bu değer 2016’nın başında %91 iken, 2017 başında %86 olarak göze çarpıyor. Buradan kripto para piyasalarında bitcoin hakimiyetinin (her ne kadar bitcoin değeri artsa da) yavaş yavaş azaldığı sonucunu çıkarabiliriz.

Öte yandan günlük işlem hacimlerinde de gözle görünür bir artma söz konusu. Son 24 saatlik işlem hacmi 500 milyon doların üzerine çıkmış durumda. bu rakamın yarısını bitcoin oluştururken diğer yarısını ise altcoin’ler oluşturuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun