X

Bitcoin ve Altcoin Fiyatlarında Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 4 Önemli Gelişme

BTC El Salvador haberine beklenen yükseliş tepkisini vermemiş olsa da analistler bu hafta önemli gelişmelerin olduğunu düşünüyor. 
14:51
7 Haziran 2021

Hafta sonu El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) devlet para birimi olarak kabul etme yönünde ilk adımı atmış olması Bitcoin fiyatında beklendiği gibi bir etki yaratmadı. Peki, bu hafta BTC fiyatı ile ilgili hangi gelişmeler takip edilmesi gerekiyor?

Yüksek Faiz Oranı Açıklaması

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın faizler konusunda daha yüksek oranlardan yana olacağını açıklamasıyla birlikte ABD’de hâlâ enflasyondaki artış konuşuluyor. Hafta sonu Bloomberg’e konuşan Yellen, Başkan Joe Biden’ın son harcama paketine desteğini dile getirdi ve enflasyonla sonuçlansa bile buna itibar edilmesi gerektiğini savundu.

Daha yüksek faiz oranları, Bitcoin‘in deflasyonist bir varlık olarak çekiciliğini artırma eğiliminde olduğu yönünde yorumlar yapılıyor. Dolayısıyla Amerika’nın attığı yüksek faiz adımları BTC fiyatı için olumlu bir gelişme olabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ülkelerin Bitcoin Adımları

Her ne kadar El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin açıklaması ilk etapta BTC fiyatı için beklenen etkiyi yaratmamış olsa da Kongre’ye sunulacağı ifade edilen tasarının kabul edilmesi ilk olması açısından büyük önem taşıyor.

Bunun yanında Paraguaylı bir kongre üyesi de bugün Twitter’dan yaptığı bir açıklama ile Bitcoin ile ilgili hafta içinde önemli bir açıklama yapacaklarını dile getirdi. Carlitos Rejala konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Uzun zaman önce söylediğim gibi ülkemizin yeni nesille el ele ilerlemesi gerekiyor. An geldi, bizim anımız. Bu hafta Paraguay’ı dünyanın gözü önünde yenileyecek önemli bir projeyle başlıyoruz!” sözlerini kullandı.

Bu gelişmeler kısa vadede anlık olarak Bitcoin fiyatını etkilemese de uzun vadede bu durumun BTC üzerinde olumlu etkisi olacağı düşünülüyor.

Short Pozisyonlar

Bazı analistler her ne kadar yeniden yükseliş sinyallerinin görülmeye başladığını ifade etse de Bitfinex’teki short pozisyonlar analistlerin yatırımcıları uyarmasına sebep oldu. Yapılan açıklamalara göre Bitfinex’teki short pozisyon oranı arttı ve bu da bazı yatırımcıların düşüş beklediği anlamına geliyor.

Ancak yine de bu noktada analistlerin ikiye bölünmüş olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Bir kesim analist piyasada düşüş sinyallerinin yerini artık yükseliş sinyallerine bıraktığını ifade ederken bir kesim analist yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Ethereum’daki Parabolik Hareketler

Bitcoin’in belli bir seviyede konsolide olması ve düşüş sinyali vermemesinin altcoin’ler için önemli bir yükseliş sinyali olduğu düşünülüyor. Bu noktada ise Ethereum’un (ETH) belirleyici olabileceği düşünülüyor.

Analistlerin açıklamalarına göre şu anda ETH, BTC karşısında güç kazanıyor gibi görünüyor ve bu da bir altcoin sezonunu tetikleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar