reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi

26 Şubat 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 25.02.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.

BTC 20000$ olan tarihi zirvesinin düzeltmesini 5900$ a kadar düşüşle gerçekleştirdi. 5900$ seviyesinden gelen yükseliş dalgasıyla birlikte iki hafta içerisinde 11800$ seviyesine kadar yükselerek %100 değer kazanmış oldu. Bu denli güçlü bir yükseliş trendinin ardından bu hafta 9250$ seviyesine kadar bir gerileme gerçekleşti. Şimdi akıllardaki soru bu bir ara bir düzeltme mi yoksa ayı piyasasının devamı mı? Yazımızın devamında teknik olarak görünüm nasıl değerlendirelim ve sorularımıza cevap arayalım.

Haftalık bir değerlendirme yapacak olursak; haftaya 10400$ seviyesinden başlangıç yapan BTC’in, hafta içerisinde 11800$ seviyesine kadar yükseldiğini görmekteyiz. Tam bu seviye de A takozu üst trendinin (Ana düşen trendimiz) direnç olarak çalıştığını görmekteyiz. Direnç üzerinde oluşan “doji akşam yıldızı” mum formasyonu ise bu seviyeden düşüş geleceğini belirten bir kuvvetli bir emare oldu. Bu seviyeden gelen satışların artması ile fiyatın B takozu üst trendine doğru düşüşe geçtiğini görüyoruz. Fiyatın B takozu üst trendi üzerinde seyretmesi bize destek olarak gayet düzgün çalışmış olduğunu gösterdi (Takozun aşağı kırılmaması sert fiyat hareketlerinin oluşmasını önlediğini düşünüyorum.). Haftanın kapanış gününde ise FIBO 236 (9242$) desteği üzerinde seyrediyoruz. Bu gelişmeler doğrultusunda değerlendirmemize geçelim.

Doji Akşam Yıldızı (Resim Kaynak, Doji Akşam Yıldızı ve diğer mum formasyonları ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.)

5900$’dan 11800$ hareketi (%100’lük marj) sonrasında böyle bir düzeltmenin gelmesinin normal olduğunu değerlendiriyorum. BTC grafiğinde biraz geriye gidecek olursanız RSI 30 seviyesinden gerçekleşen dönüşler neticesinde güzel bir kar marjının sonrasında belli bir süre düzeltme olduğunu göreceksiniz (Teknik analizde, geçmiş hareketlere bakmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum, birebir gerçekleşmesinin garantisi olmamakla birlikte mutlaka yol gösterici olacaktır.).

RSI indikatörü üzerindeki yeşil kutucuklara bakacak olursanız hareketin benzer şekilde seyrettiğini göreceksiniz. Gerçekleşen bu düzeltmenin sert hareketlerle olmaması ve FIBO 236 (9242$) seviyenin aşağısına sarkmaması oldukça olumlu. FIBO 236 (9242$) seviyesi aşağıda ilk ve önemli desteğimiz olarak takibimizde olmalıdır. Bu destekle beraber seyreden B takozu üst trendi de ikinci destek olarak takibimizde olmalıdır. Bu desteklerin aşağı kırılımında satış baskının artacağını değerlendirmekteyim. Piyasa yönü yukarı çevirir ise, yukarı da ilk direnç bölgemiz ize A takozu üst trendi olacaktır. Bu trendden üç defa dönüş olduğunu görmektesiniz. Bu trendin yukarı kırılımı boğa piyasasının başlaması için çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Trendin yukarı kırılımı ile piyasanın hareketleneceğini (altcoin’ler açısından da) değerlendiriyorum. Düşen kırılımı gerçekleştiğinde ise yukarıda ilk direncimiz FIBO 382 (11287$) seviyesi olacaktır. Bu seviyenin üzerinde ise FIBO 0.5 (12939$) seviyesi takibimizde olmalıdır. RSI indikatörünün yönünün aşağı olması olumsuz ancak ortalama bir değerde seyretmesinin olumlu olduğunu düşünüyorum. RSI 70 değeri üzerinde fiyat hareketleri sertleştiğinden ve ciddi kâr marjları oluştuğundan 70 üzerine gelindiğinde iyi takip edilmesi gerektiğin düşünüyorum ( Geçmiş RSI hareketlerindeki uyumsuzlukları incelemek alım satım kararları alırken yardımcı olacaktır).

WMA indikatörlerinde ise WMA 144’ün aşağı kırıldığını görüyoruz. Hali hazırda fiyatın da WMA 200’e oldukça yakın olduğunu görmekteyiz. Bu seviyenin direnç olarak çalışmasının ve buradan tepki gelmesinin olumlu olacağını değerlendiriyorum. Hareket bu şeklide gerçekleşir ise yükseliş için de onay alınma görüntüsü oluşturacaktır. WMA 200 aşağı kırılır ise satış baskının bir süre artacağını değerlendiriyorum.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.