X

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nötr, Fiyat İçin Ne Anlama Geliyor?

Endeks, bu yıl 12 Mayıs'tan beri ilk defa nötr durumda. O tarihten bu yana, fiyatların düşmesi, genel durgunluk ve kararsızlıkla açıklanabilecek korku ya da aşırı korku hakim.
12:20
29 Temmuz 2021

Popüler Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre, 12 Mayıs’tan bu yana ilk kez,  kripto para piyasası korkudan uzaklaştı ve şu anda nötr durumda.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nötrleşiyor

Kripto para piyasasının (ve diğer piyasaların) duygusal olduğunu söylemeye gerek yok. Fiyatlar ne zaman yükselse, insanlar açgözlü olma eğilimindedir ve bunun tersi de geçerlidir piyasalar düşmeye başladığında korkuya kapılırlar.

Piyasa duyarlılığı, bir yatırım veya işlem kararı verirken izlenmesi ve farkında olunması inanılmaz derecede önemli bir şeydir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Mevcut kripto para piyasası duyarlılığını ölçen araçlardan biri olan Korku ve Açgözlülük Endeksi, volatilite, piyasa momentumu ve hacmi, sosyal medya, anketler, hakimiyet ve eğilimleri içeren çeşitli kaynaklardan gelen verileri ölçer.

Bu yazının yazıldığı sırada endeks, bu yıl 12 Mayıs’tan beri ilk defa nötr durumda. O tarihten bu yana, fiyatların düşmesi, genel durgunluk ve kararsızlıkla açıklanabilecek korku ya da aşırı korku hakim.

Bitcoin Fiyatı İçin Ne Anlama Geliyor?

Öncelikle, Korku ve Açgözlülük Endeksinin sadece Bitcoin değil, daha geniş kripto para birimi piyasasındaki duyarlılığı ölçtüğüne dikkat etmek önemlidir. Bununla birlikte BTC’nin, hakimiyeti ve endüstrinin genel yönünü belirleme eğilimi göz önüne alındığında, kripto para piyasasının büyük bir kısmının Bitcoin fiyatı tarafından belirlendiğini varsaymak belki de mantıklıdır.

Bununla birlikte, piyasa duyarlılığı şu anda kararsızlığın bir işareti olan nötr durumda. Başka bir deyişle endeks, yatırımcıların hala net bir yön aradığını gösteriyor.

BTC hala 40.500 dolar seviyesinde ciddi bir dirençle karşı karşıya. 0,382 Fib düşüş seviyesi ve 100 günlük hareketli ortalama gibi teknik göstergelerin birleştiği yer burası. Bu, Bitcoin için yükselişin karşısında duran ilk yakın engeldir.

Endeksin kendisine gelince, aşırı bir korku durumundayken, bu genellikle iyi bir satın alma fırsatına işaret eder ve aşırı açgözlülük durumunda olduğunda, genellikle satış zamanıdır. Ancak, tarafsız olduğunda, yön onaylarını beklemek belki de en iyisidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar