X


Bitcoin İle İlgili En İlginç Gerçekler!

Bu yazımızda Bitcoin ile ilgili en ilginç gerçeklere göz atacağız.
13:00
6 Kasım 2018
Okuma Süresi: 5 Dakika

Eğer şu anda 10,000 bitcoininiz olsaydı satın alacağınız ilk şey ne olurdu? Spor araba, daire veya yatırım yapmaya devam etmek. 2010’da bir Bitcoin sahibi 10,000 bitcoin ile yalnızca iki pizza aldı. Eğer bu hikayeyi daha önceden de duyduysanız, o adamı suçlayamazsınız; çünkü Bitcoin zamanında yalnızca kuruyemiş değerindeydi.

2018 yılına geçelim, Bitcoin ile ilgili en ilginç gerçeklere bir göz atalım. Aşağıdaki Bitcoin bilgi tablosu üzerinden de gerçeklere hızlıca bakabilirsiniz.

Biggest list of Bitcoin Facts

Bu infografik Play Online’da yayınlanmıştır.

Bitcoinlerin %80’i Zaten İşlendi

İnsanların Bitcoin madenciliğinin nasıl yapılacağını öğrendiği zamanlar artık geçmişte kaldı. 2018 Ocak ayı ortalarında bitcoinlerin %80’i işlenmiş haldeydi. Madenciliği yapılabilecek maksimum sınır 21 milyon BTC. Yani, Bitcoin madenciliğini eski bir olaymış gibi tanımlamaya başlamamız için yalnızca yaklaşık 4.2 milyon coin kaldı.

Daha da ilginç olanı, 2.78 milyon Bitcoin bu hesaba katılmıyor. Bazı Bitcoin sahipleri Bitcoin cüzdanlarını yanlış konumladılar. Bazıları ise kağıt cüzdanları yaktı ya da onları yanlış adreslere gönderdi. Kısacası, kripto para birimlerinin kaybedilmesine neden olabilecek pek çok senaryo mevcut. Chainanalysis.com yaptığı çalışmalarda bitcoinleri hırsızlık veya dolandırıcılık gibi olaylardan dolayı kayıp kabul etmiyor. Fakat bu kurum 1 milyon bitcoini gizemli Bitcoin kaşifleri tarafından sahip olunan sonsuza dek kayıp bitcoinler olarak nitelendiriyor.

Bitcoin Ödemeleri Tamamen Anonim Değil

İnsanların Bitcoin ödemelerinin anonimlik sağladığını savunduğu günleri hatırlıyor musunuz? Artık değil-FBI, ödemelerini BTC üzerinden alan pek çok suçluyu yakaladı bile. Bilinen en meşhur vakalardan biri de 2015 yılında yakalanan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Ross Ulbricht. Yakalandığı tarihte 31 yaşında olan Ross karanlık ağ üzerinden $1 milyar değerinde yasa dışı uyuşturucu satışına ön ayak olmuştu.

Bitcoin kullanan diğer bir meşhur suçlu örneği ise Trendon Shavers, Ponzi şeması kullanarak insanları $150 milyonun üzerinde dolandırmıştı. Çek Cumhuriyeti ve Fransız kod uzmanı aynı zamanda Mt.Gox eski CEO’su Mark Karpeles de Bitcoin benzeri dolandırıcılık suçları ile suçlanmıştı.

İsminizi ve adresinizi Bitcoin ödemeleri yaparken kullanmasanız da aslında tamamen güvende değilsiniz. Blockchain adı verilen dijital ve merkezi olmayan bir havuzda kayıtlarınız sonsuza dek kalıyor. FBI ne kadar Bitcoine sahip olduğunuzu kontrol edebilir. Bilgisayarınızın IP adresini takip ederek sizi eline geçirebilir.

Bitcoin anonimlik sorunu için bir açık da mevcut. bitcoinmixer.io, VPN veya Tor tarayıcısı kullanarak güvenliğinizi garanti altına alabilirsiniz. Bitcoin mixer sizin Bitcoin adreslerinizi anonim hale getirir. Bu şekilde FBI herhangi bir adresi sizin IP adresiniz ile eşleştiremez. VPN sizin IP adresinizi maskelerken Tor ise ekstra güvenlik katmanı sağlar.

Bitcoin Günde + $4 Milyar İşliyor

Bitcoin için en iyi yıl 2017’ydi. Kripto para birimi $19,000 dolarlık bir zirvede seyrederken ana akım para birimi olarak değer gördü. O tarihten itibaren fiyatlar düşüşte olsa da popülerliğini yitirmedi. Eylül 2018 itibariyle her gün milyonlarca insan Bitcoin kullanarak $4 milyardan fazla değerde işlem yapıyor.

Dünyanın en büyük perakende mağazaları Bitcoin kullanarak milyonlarca dolarlık değerinde satışlar yapıyor. Shopify, Overstock, Microsoft ve Subway, tüm bunlar Bitcoin kabul ediyor. Fakat kripto para birimlerinin en çok para işlediği biçim ise yine ticaret üzerinde. Bitcoin neredeyse her türlü kripto para birimi çevrimlerinde diğer kripto para birimlerini satın alırken bir taban para birimi olarak kullanılıyor. Coinmarketcap üzerinde en domine coin günde $3.9 milyardan fazla değerde nakit olarak işleniyor, en yakın rakibinin neredeyse iki katı.

İşlemler Kullanıcılar Tarafından Kontrol Ediliyor, Hükümet veya Kamu Kuruluşları Tarafından Değil

Kağıt paranın aksine, Bitcoin yalnızca kullanıcılar tarafından işleniyor ve kontrol ediliyor. Kripto para birimi paranın kullanıcılar tarafından kontrol edilmesi gerektiği fikri üzerine kurulmuştur. Kaşifi sahte bir isim kullandı: Satoshi Nakamoto asla gerçek ismini açıklamadı. PlayOnline.net üzerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şimdiye dek, kripto para birimi fiyatları tamamen piyasada kuralları ve talep üzerine belirlendi. Eğer coin talebi yükselirse, fiyat da yükseldi. Eğer insanların ödemek isteyeceği seviyenin altına talep düşerse, fiyat da düşüyordu. Bu temel kural 2017 yılı sonlarına doğru, Bitcoin fiyatının üç aydan kısa bir süreliğine ciddi anlamda düştüğünde, ispatlanmış oldu.

Bitcoin talebi o kadar yukarıya çıktı ki bir ödeme yapabilmek için $40’lık bir değerde masraf oluşuyordu. Ocak ayında, talep azaldı ve haftalar içinde kripto para birimi değerinin yarısını kaybetti.

Kaşifi $6 Milyar Değerindeki Bitcoini Asla Hesaba Çekmedi

Bitcoin gizemli kaşifi 2009 ve 2010 yılları arasında 980,000 bitcoin işledi. O tarihten itibaren coinlere asla dokunulmadı. Satoshi’nin kayıtları blockchain üzerinden izlenebilir, zaten bu şekilde insanlar kaşifin net varlığını görebiliyor.

2017 yılında Bitcoin tarihin en yüksek değerlerine ulaştığında Satoshi dünyanın en zengin 44. insanı oldu. $19,000 ile kaşifin ağı yaklaşık $19.4 milyara denk geliyordu. 2018 yılında 9 ayı geçirdiğimizde ise Satoshi halen bir milyarder. Coinlerin değeri $6 milyarın üzerinde.

FBI Zamanında Dünya Genelinde En Fazla Bitcoin’e Sahip Kurumdu

FBI ele geçirilen coinleri saklamak için bir Bitcoin cüzdanına sahip. 2014 yılında Ulbricht’i yakaladığında onun 144,000 bitcoin yani $100 milyonun üzerinde değere sahip parasını da ele geçirmişlerdi. Daha öncesinde ise Ulbricht’in iş arkadaşından 30,000 bitcoin ele geçirmişlerdi. Diğer suçlulardan da ele geçirilen küçük Bitcoin miktarları toplandığında FBI cüzdanı en fazla Bitcoin barındıran cüzdanlar arasında yerini alıyor.

Fakat FBI suçlulardan ele geçirdiği bitcoinleri kamulaştırıyor. Eğer böyle yapmasaydı, kurum şimdi dünyanın en zengin Bitcoin sahibi olabilirdi. Hukuken, Winklevoss ikizleri, Facebook’u kendi fikirlerini çalmakla suçlamışlardı, ve diğer birkaç kişi FBI’ın üzerinde yer alıyor. İkizler bu yazı yazıldığında $200 milyon üzerinde bir değerde bitcoine sahiptiler.

Keşfedildiğinden Beri Yalnızca 1 Yıl Kâr Yapmadı

Bitcoinlerin popüler olduğu ve popülerliğini yitirdiği yıllar üzerine çok yazıldı. Ponzi şeması üzerinden değer kaybettiği değerler yüzler ve katları seviyelerinde tahmin edildi. Fakat 2009 yılından itibaren belirli bir düzeyde büyümeye devam etti. 2010 yılında coin değeri %20,000 arttı. 2013’ten günümüze kadar ise kripto para birimleri %5,000 yükseldi.

2014 yılında, dünyanın en büyük Bitcoin çevrimi olan Mt. Gox’un kapanması Bitcoin üzerinde büyük bir etki yarattı. Coin değerleri %62 düştü ve milyonlarca yatırımcı para kaybetti. Takip eden yıllarda ise, Bitcoin belirli bir seviyede büyümeye başladı ve 2016 ile 2017 yıllarında kazandırdı. Diğer yıllar ile karşılaştırıldığında, 2018 bitcoin için mükemmel bir yıl olmadı. Fakat coinlerin tahmin edilemeyen doğasında, 2017 yılı sonlarındaki değerlere tekrar çıkıp çıkamayacağını bize zaman gösterecek..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar