reklamı kapat
  • BTC  :  36.569,05 ₺
  • ETH  :  2.630,94 ₺
  • BCH  :  5.709,28 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,64 ₺
  • BTC 36.569,05
  • ETH 2.630,94
  • BCH 5.709,28

Bitcoin Doğum Gününe Rekorla Girdi

8 Kasım 2017
  • Sevinç K. EroğluSevinç K. Eroğlu
crowd

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’nin dokuzuncu yıl dönümüydü. Bitcoin terimi, sanal para birimini hazırlayan Satoshi Nakamoto tarafından ilk kez kullanılmıştı.

2007- 2008’deki dünya krizinden sonra Satoshi, teknolojiye dayalı yeni bir ekonomik sistem yaratmaya karar verdi. Bunun için blockchain teknolojisine dayalı bir elektronik ödeme sistemi oluşturmak istedi.

Satoshi’nin Bitcoin’i yaratmasının başlıca nedeni, dünyanın dahil olduğu finansal sistemin güven içinde olmasıydı. Bir kişi bir ödeme işlemi yapmaya karar verdiği zaman bir finansal kurum süreçte yer almak zorundaydı. Ödemeye devam edebilmek için birçok bilgi gerekiyordu. Asıl amaç “güvenilen bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan herhangi iki kişinin birbirleriyle doğrudan işlem yapmasına izin verecek şifreleme sistemine dayanan bir elektronik ödeme sistemi” geliştirmekti. 31 Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i yarattı.

Bitcoin’in dokuzuncu yıl dönümü , meraklıları için bir kutlama sebebi. Çünkü dijital para birimi insanların farkındalığı ile birlikte, hükümetlerin ve finansal kuruluşların Bitcoin ve blockchain teknolojisinin potansiyel kullanımlarına ilgi duymaya başlamasıyla birlikte, 2017’in başından bu yana % 534,61 oranında değer kazanarak yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Analistler ve yatırımcılar, Bitcoin fiyatının daha da artacağını öngörüyor. Televizyon sunucusu Max Keizer geçtiğimiz günlerde Bitcoin için 10.000 $ fiyat hedefi öngörürken, bu öngörüyü CNBC analisti Brian Kelly ise “ürüne yönelik gösterilen talep” ve buna yatırım yapmak için “geniş bir pazar” gibi nedenleri ile destekledi. Ayrıca bu nedenler arasında Amazon gibi dünyaca ünlü alışveriş sitelerinin Bitcoin’e sıcak yaklaşımları da gösterilebilir.

Son zamanlarda rekor seviyelere ulaşan Bitcoin’nin hızlı fiyat artışının bir başka nedeni de, dünyanın önde gelen ticaret platformu Chicago Mercantile Exchange (CME) ‘nin 2018’den önce Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmasını duyurması da olabilir.

Sebep ne olursa olsun Bitcoin doğum gününde rekora imza attı. Bu makaleyi yazarken, Bitcoin yaklaşık  7182 dolara işlem görüyordu.  Bitcoin dokuz yıl içinde inanılmaz bir yol aldı.  2017 yıllında Bitcoin’i kısıtlamaya çalışmalarına rağmen kripto para sağlam bir direnç gösterdi..

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
loading...