X


Bitcoin Cash’te Kazan Kaynıyor: ABC Ağı Spam Saldırılarına Uğradı!

Bitcoin Cash hard fork'unun aktive edilmesinin ardından her geçen saat yeni bir gelişme yaşanıyor.
12:00
16 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin Cash hard fork’undan sonra Bitcoin ABC’deki bloklar anlamsız bir şekilde küçük işlemlerle dolmaya başladı. Bu yazının hazırlandığı zamana değin 0,5 BCH’den düşük bir değere tekabül eden 50 binden fazla işlemle üç blok kazıldı. Şu sıralar saldırı sürüyor.

Saldırganların izlediği yol öyle görünüyor ki aynı adresler arasında arka arkaya işlem göndermek. Örneğin bu adres ilk spam işlemlerinin 500’ünü aldı, daha sonra işlemleri kendine gönderdi.

Bitcoin Cash’in blok boyutu limiti yüksek olduğu için ağa gerçek anlamda olumsuz bir etkide bulunmak için çok daha fazla spam işlemin yapılması gerekiyor. Üç bloğun toplamı 10 MB boyutunu geçmedi. Ancak bu durum 2-3 hafta daha devam ederse Bitcoin ABC full node’larının sabit sürücülerinin dolması veya BCH işlem masraflarının değişmesi suretiyle ağda olumsuz bir etki yaratılabilir.

Daha küçük blok boyutuna sahip diğer chain’lerde bu tür ataklar ciddi bir etki yaratabilir. Örneğin BTC’ye yapılan bir spam saldırısı kısa sürede etki yapıyor ve işlem ücretlerinin artmasına yol açıyor. Bir blok ne kadar dolu olursa işlem o kadar pahalı hale geliyor. 2015’te ve daha sonra 2016’da aylar boyu sürdürülen çalışma sonucunda işlem ücretleri artmıştı, ancak -bazı işlemler haftalarca beklese de- en nihayetinde tüm işlemler işlenmişti.

Teknik olarak fork’tan önce başlayan ve fork’un ardından etkisi artan spam saldırılarının arkasında kimin olduğu henüz bilinmiyor. Bunun haricinde saldırının her iki chain’i mi yoksa sadece ABC’yi mi etkilediği de bilinmiyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar