reklamı kapat

Bireysel Yatırımcılar Bitcoin’de Yine Zarar Etti

Bireysel Bitcoin yatırımcıları dalgalı fiyat hareketlerinde zarar ediyor.
17:00
4 Haziran 2020

Bitcoin fiyatı son zamanlarda inanılmaz hareketli anlar yaşasa da bu durumdan en çok zarar edenin yine bireysel BTC yatırımcıları olduğu ve kurumsal yatırımcıların FOMO’ya kapılmak yerine FOMO’yu başlatıp ortadan kaybolduğu görülüyor. Bitcoin kısa süre önce bir anda 10.400 dolara çıksa da bunun devamında yine sert bir hareketle 8.000 dolar bandına gerilemişti.

Bitcoin fiyatının böylesine sert hareketleri öncesinde 12 Mart tarihinde 3.700 dolara kadar inmesi de uzun süre unutulmayacak gelişmelerden birisi olarak biliniyor. Ancak eldeki verilere ve borsalardaki emir tahtalarının incelemelerine göre söz konusu yükseliş veya düşüşlerden en çok zarar edenler bireysel yatırımcılar gibi gözüküyor.

Bireysel Bitcoin Yatırımcıları Zararda

Önde gelen kripto para yatırımcılarından Rife, Twitter üzreinden yayınladığı verilerinde kurumsal yatırımcıların her zaman dipten alım yaptığını ve fiyat 9.500 dolara çıkana kadar bekleyip o noktadan sattığını ifade etti. Buna rağmen bireysel yatırımcıların zirve noktasına gelindiğinde geç kalmamak için alım yaptığını ifade eden Rife, bu durumda zarar edenlerin çoğunlukla piyasadaki yeni yatırımcılar olduğunu ifade etti.

Gerçekten de yeni kripto para yatırımcılarının alışık olmadıkları derecede sert fiyat hareketleri sonrası paniğe kapıldıkları ve panik satışı yaptıkları biliniyor. Örnek olarak Bitcoin’in geçtiğimiz günlerde 8.000 dolar bandını tekrar ziyaret ettiği tarihlerde birçok yatırımcı elindekini sattı ve birkaç saat sonra yeniden 9.500 dolara çıkan fiyat fırsatını kaçırarak zarar etti.

Bitcoin alım satımında bu gibi hatalar çok fazla yapılmakta ve uzmanlar bu sebeple yatırımcılara belirli bir fiyat hedefi belirleyip o seviye gelene kadar bekleme ve uzun vadeli yatırım yapma tavsiyesinde bulunuyorlar. Uzun vadeli Bitcoin fiyat tahminlerinin 28.000 dolar gibi seviyeleri hedefliyor olması da HODL yani uzun vadeli yatırımın en ideal durum olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.