Bireyler ve İşletmeler İçin İdeal Kripto Para Ekosistemi: Counos

20:51
17 Temmuz 2020
Okuma Süresi: 6 Dakika
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Counos, merkeziyetsiz kripto para borsasını ve cüzdan hizmetini çeşitli yatırım varlıkları ile birleştiren bir kripto para ekosistemi olarak tanımlanabilir.

Counos DEX Nedir?

Counos DEX, Estonya merkezli merkeziyetsiz bir kripto para borsasıdır. Borsa 01/10/2019 tarihinde kuruldu ve AB içerisinde yasal olarak izne sahip olan lisanslı Counos OÜ şirketi tarafından tescillenmiştir. Bu platform bütün kripto para yatırımcıları için güvenli bir ortamda merkeziyetsiz eşler arası alım satım hizmetlerini mümkün kılmak için tasarlandı.

Bu kripto para borsasının sunduğu hizmetlere dünya çapında 248 ülkeden erişim sağlanabiliyor. Kullanıcılar sadece birçok kripto para birimini alıp satmakla kalmıyor, aynı zamanda dijital para alım satımı için popüler itibari paraları da kullanabiliyorlar. Counos DEX, FRK000735 ve FVR000842 lisanslarına sahiptir. Söz konusu lisansların ilki şirketin sanal para birimi cüzdan hizmetleri sunabilmesini, ikincisi ise kripto – itibari para alım satım hizmeti verebilmesini sağlamakta.

Kullanıcıların Counos DEX üzerinde kripto para – kripto para alım satım işlemi yaparken kişisel bilgilerini vermeleri zorunlu değil. Ancak kripto parayı itibari paraya çevirmek istenildiğinde KYC bilgilerini vermek ve herhangi bir dolandırıcılığa karşı önlem almak platformda zorunlu tutuluyor.

Kullanıcılar ve işletmeler blockchain teknolojisi ile kripto para birimlerini kullanarak herhangi bir kuruma veya finansal işleme bağlı olmadan alım satım yapabilmekte. Bu da aracıları yani üçüncü partileri ortadan kaldıran güvenli bir ortam sunmaktadır.

Counos DEX merkeziyetsiz bir kripto para borsası olarak kullanıcıların varlıklarını kendisi depolamaz. Borsa bunun yerine çoklu imzaya sahip cüzdan kullanan emanet hizmetlerini kullanmaktadır. Çoklu imza sistemi cüzdana erişimin sadece iki özel anahtar sahibi tarafından yapılabilmesini sağlar.

Counos DEX, iki adımlı doğrulama kullanan COUNOS SSO yöntemi sayesinde de küresel online borsaların güvenliğini garanti altına almaktadır.

Kullanıcılar platform üzerinde Counos Coin (CCA), Counos X, Counos E, Counos U, Bitcoin, Litecoin ve daha fazlasını alıp satabilirler veya bunu depolayabilirler.

Escrow Hizmeti

Counos Escrow hizmeti sadece tek bir partinin fonlara erişiminin engellenmesi için çoklu imzaya sahip cüzdanlar kullanmaktadır. Multi-sig olarak bilinen bu cüzdan tipinin açılması için üç ayrı özel anahtarın girilmesi gerekmektedir. Bir anahtarı güvenilir üçüncü parti yani escrow yetkilisi barındırırken, diğer ikisi alıcının ve satıcının elindedir.

Kripto escrow sistemi özellikle yüksek miktarda para işin içine dahil olduğunda oldukça yararlı olabilmektedir. Satıcı ödemenin satış olmadan yapıldığından emin olmak isterken alıcı da ödeme yapıldıktan sonra bunun aktarılacağından emin olmak ister. Escrow bu olayı çözerek dolandırılma veya kandırılma riskini ortadan kaldırır. İşlem yapan iki parti hem kendilerine hem de üçüncü partiye güvenerek bu olayı çözüme ulaştırır.

Counos Escrow yüksek hacimli işlemlere, kripto para – kripto para alım satımlarına, Bitcoin OTC işlemlerine, emlak işlemlerine ve diğer finansal işlemlerin hepsine uygun bir yapıya sahiptir.

Escrow Agent olarak belirtilen escrow yetkilileri kontratları oluşturur ve bunlar tamamlanana kadar kullanıcılara yardımcı olur. Bu kişiler AB kayıtlı Gh Legal S.R.O, ve Cedric Schmid gibi hukuk firmalarında çalışan avukatlardan oluşmaktadır.

Ödeme Kanalı

E-ticaret işletmeleri kripto para birimlerini kendi ürün ve hizmetleri için ödeme olarak kabul etmek adına Counos Ödeme Kanalını kullanabilir. Counos Ödeme Kanalı aynı diğer ödeme istemcileri gibi çalışır ve alışveriş yapanların online alışveriş yaparken bu seçeneği seçmeleri yeterli olacaktır.

Online işletmeler ve kullanıcılar bunun devamında sistemde hangi kripto parayı seçeceklerini de belirtebilirler. Seçenekler arasında Counos Coin, Counos Cash, Counos E ve Bitcoin, Litecoin, Ethereum gibi kripto para birimleri de bulunmaktadır.

Kullanıcıların hiçbir cüzdan bilgisi firma tarafından kayıt altına alınmayacağı için verileri hakkında endişelenmelerine de gerek yok.

Counos X (CCXX)

Counos X, direkt olarak Counos ekosistemi için geliştirilen Proof-of-Stake (hisse ispatı) tabanlı bir kripto para birimidir. Bunun amacı sabit bir alış ve satış fiyatının olmasıdır. Fiyat her zaman sabit olduğundan dolayı hem satıcı hem de tüketici ödeme için güvenli bir şekilde bunu kullanabilir.

PoS algoritması ise CCXX sahiplerinin yıllık %5 faiz elde etmesini ve bakiyesini devamlı büyütmesini sağlamaktadır. 6 ay boyunca Counos X yatırımını elinde tutanlar %2, üç ay boyunca tutanlar %0,75 getiri elde edebilmekte. CCXX ödemeleri ise Lightning Network entegrasyonu sayesinde anlık yapılabilmekte.

CCXX direkt olarak USD, CHF, EUR gibi itibari paralar veya diğer kripto paralarla alınıp satılabilmekte. CCXX buna ek olarak yerel bankalardan da direkt olarak alınabilen ilk coin’dir. Kullanıcılar Swiss ISIN‘e erişim sağlayarak bunu gerçekleştirebilirler.

Counos U Coin

Counos U, %100 oranında USD ile desteklenen bir stablecoin’dir. Counos U Coin’in değeri 100 dolara endeksli ve destekleme sisteminde bir İsviçre bankası, 4 vekil ve Counos U’nun %100 oranında ABD doları ile endeksli olduğunu garanti altına alan 7 başka avukat bulunmaktadır.

Bir yıl boyunca Staking yapan coin sahipleri yıllık %3,9 getiri elde edebilirler.

Staking Sistemi

Counos Platformunun kullanıcıları sahip oldukları coin’leri  Staking şartlarına göre Staking için kullanabilir. Kullanıcıların Staking için minimum 3 aydan bir yıla kadar olan planlardan birisini seçmesi ve özel cüzdanlarda bunları muhafaza etmesi yeterli olacaktır.

Varlıkların Dijitalleştirilmesi

İşletmeler ve bireyler kendi dijital varlıklarını üretmek için Counos Platformunu (Counos.io) kullanabilirler. İsteyenler Aktif Yönetilen Sertifikalar, Takip Sertifikaları, Özel Borç, Özel Emtia, Gayrimenkul, Sermaye Korumalı Tahvil, Kredi Bağlantılı Tahvil ve Sigortalı Menkul Kıymetler gibi yatırım ürünlerini de dijitalleştirip kullanabilirler.

Cüzdanlar

Counos’un hem alım satım hem de Staking için birçok cüzdanı bulunmaktadır. İnternet tarayıcısı cüzdanının yanı sıra mobil olan kullanıcılar hem Android hem de iOS uyumlu Counos mobil cüzdanı da kullanılabilmektedir.

Sonuç

Counos hem işletmeler hem de bireyler için biden fazla özelliğe sahip dev bir kripto para ekosistemidir. Borsa dünyanın dört bir yanından herhangi bir banka aracılığıyla bile kripto para alım satımını sağlamaktadır.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar