Bir Gün Güneş Bitcoin İçin Doğacak

08:45
15 Nisan 2014
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bitcoin ve Kripto Para meraklıları son günlerde yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmekte artık zorlanmaya başladı. Çok değil, bundan 5-6 ay önce günde 3 farklı haber çıktığında bile üzerine uzun uzun konuşulur, forum sitelerinde günlerce yorum üzerine yorum yapılırken şimdilerde her konu 2-3 saat içerisinde günceliğini yitiriyor ve yerini yeni haber ve gelişmelere bırakıyor.

Sizler için dünyadaki gelişmeleri araştırıp takip ederken haberleri en az iki farklı kaynaktan doğrulayarak seçmeye çalışmamız, bu hızlı gündemde zaman zaman başımızın dönmesine sebep oluyor. Bir haber için araştırma yapıp hazırlık yaparken yeni haberler düşmeye başlıyor… İşin güzel tarafı, gelen her haber diğerini aratmayacak nitelikte ve değerde oluyor. Dünya genelinde ortaya çıkan her türlü gelişmeyi olumlu/olumsuz hiç ayırım yapmaksızın eko sistemin gelişmesi açısından faydalı bulduğumuzu belirtmek isteriz.

Bu tespitten yola çıkarak şunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz ki; Bitcoin tüm dünyada hızla yayılıyor ve her gün daha da çok insanın dikkatini çekiyor. Artık dünya çapında şirketler, ekonomistler, eğitimciler, hukukçular ya da politikacılar, kısacası herkes olumlu da olsa olumsuz da olsa bir şekilde “Bitcoin” den bahsediyor. Ortaya koyulan çalışmalar gerçekten özveri ve emek ürünü. Yapılan yeni videolar artık “bitcoin nedir” i açıklamanın ötesine gitmeye başlıyor. İnsanlar, Bitcoin ve diğer altcoinleri anladıkça daha da derinine inmeye başlıyor. Derinlerde keşfedilen muhteşem teknoloji kavrandıkça paylaşılıyor. Paylaşıldıkça büyüyor.

washington bitcoinArtık Washington’da, Londra Parlementosunda, Kanada meclislerinde, IRS’te, Çin Merkez Bankası’nda “Bitcoin konuşuluyor. İnsanlar fiyatı yükselse de düşse de Bitcoin’i geliştirmek için adımlar atmaya devam ediyor. Washington’da lobi faaliyetleri yürütüyor, senato üyelerine Bitcoin anlatılmaya çalışılıyor. Vergilendirme olanakları tartışmaya açılıyor. En son, Texas ABD Kongre üyesi Steve Stockman Bitcoin’i mal değil para olarak değerlendirerek yeni vergi reformu kapsamına alınması için lobi faaliyetleri yürütmeye başladı. İlk denemede başarılı olur mu bilinmez. Ancak burada önemli olan şey somut adımların atılmaya başlandığını görebilmektir.

Bir yanda politikacıların ilgisi bu konu üzerinde tutulurken diğer yanda dünya markaları Bitcoin ile ilgili olasılıkları ciddi ciddi değerlendirmeye başlıyor. Walmart gibi dünya devleri Bitcoin ile satın alınabilen hediye kartlarını 24 Mart itibarı ile kabul etmeye başlamıştı. Şirket bazı finansal sorunları aşamamış görünüyor ki, 14 Nisan’da alınan yeni bir kararla bu olanak şimdilik iptal edildi. Burada önemli olan, büyük şirketlerin Bitcoin’i deniyor olmasıdır.

faceYine Facebook yönetim kurulu üyelerinden Marc Andreessen’ın aynı zamanda sıkı bir Bitcoin yatırımcısı olması ile uzun zamandır dedikodu olarak kulaktan kulağa dolanan “Facebook, Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul edecek mi?” sorularının daha yüksek sesle sorulmaya başlanmasına neden oluyor. Hatta bu konuda henüz kesin olmasa da olumlu gelişmelerin yaşandığı sinyali Financial Times haberinde yerini aldı bile. Ayrıca bu piyasanın içerisinde bulunanların iyi bildiği gibi Zuckerberg, her zaman Winklevoss İkizleri‘nin ilgi duyduğu her konuya mutlaka kulak kabartmıştır.

amazon-payments-logoSon olarak 14 Nisan’da Amazon.com’dan yapılan açıklama ile Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak kabul edilmesinin gündemlerinde olmadığı belirtilse de herkes Amazon’un dijital para/sanal para kavramlarına uzak olmadığını ve bu konularda ciddi araştırmalar içerisinde olduğunu biliyor. Zaten yapılan açıklamada, müşterilerinin bitcoin ile ödeme yapma beklentisi içerisinde olmadıklarını belirten Amazon.com yetkililerinin önümüzdeki günlerde bitcoin topluluğu tarafından bu konuda şaşırtılacağından hiç şüphemiz yok. Çünkü topluluk bu açıklamanın ardından çalışmalara başladı bile. /Reddit

Not: Bütün bu haberlerin ve daha burada bahsetmediğimiz bir çok haberin 1-2 gün içerisinde ve sadece Bitcoin ile ilgili olması, anlatmak istediklerimi özetliyor sanırım. İster fazla iyimserlik deyin, ister hayalperestlik olarak görün, şahsen ben bir gün güneşin Bitcoin için doğacağına gönülden inanıyorum. O gün giderek yaklaşıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar