X

Binance CEO’su DeFi’nin ve Borsanın Yönünü Belirleyecek Açıklamalar Yaptı!

Changpeng Zhao DeFi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. 
09:35
8 Ekim 2020

Kripto para ekosisteminde “CZ” olarak da tanınan Binance CEO’su Changpeng Zhao, LA Blockchain Zirvesi’nde yaptığı açıklamalarda merkezsiz finansa (DeFi) da değindi. CZ, Reuters’tan Anna Irrera ile yaptığı röportajda DeFi’yi kastederek, “Uzun vadede CeFi’nin yerini alacağını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Binance ve DeFi

Zhao açıklamalarına, merkezi olmayan finansmanın hangi yönlerinin uzun vadede kalacağı üzerindeki görüşlerini belirterek başladı. Binance CEO’su, DeFi’de likidite havuzu olarak adlandırılan şeyi sevdiğini dile getirdi. Ancak CZ’ye göre, taklit projelerin çoğaldığı ve her zamankinden daha yüksek getiri sağladığı süper yüksek getirili modelin sürdürülebilir değil. CZ, süper yüksek getirili modelin yerini eninde sonunda daha sağlıklı bir modele bırakacağını düşündüğünü dile getiriyor.

Bunların yanı sıra CZ, sürekli olarak yeni DEFi token’larının ortaya çıktığı günümüzde, bu projelerin popülerliğinden yararlanarak listeleme avantajlarından faydalandıklarını da ifade ediyor. Binance’in bir altcoin borsası olarak başladığını ve bu yüzden oldukça geniş bir token listeleme geçmişi olduğunu ifade eden CZ, bu projelerin çoğunun piyasalar geliştikçe başarısız olacağını fark ettiğini belirtiyor. Ancak CEO’ya göre bazı yeniliklerin gücü kalıcı olacak.

“Binance İleride Değişmek Zorunda Kalabilir”

Giderek daha fazla DeFi token’ı ve protokolü popülerlik ve güç kazandıkça CEO, Binance’in bu duruma ayak uydurmak için gelecekte bazı değişiklikler yapması gerekebileceğini kabul ediyor. CEO bu durumu ilginç bir örnekle açıkladı:

Merkezi borsaların sadece Netflix’in DVD versiyonu olduğu bir bakış açısına sahibiz. Bu bizim kalıcı hedefimiz değil. Yani dünyadaki en büyük merkezi borsalardan birini yönetmemize rağmen, bu gerçekten tutunmamız gereken bir şey değil. Yenilikle daha çok ilgileniyoruz.

Bunlara ek olarak CZ, liderliğinde ilerleyen Binance’in mevcut iş modelini savunmakla değil, bir sonrakini bulmakla ilgilendiğini ifade ediyor. Piyasa dijital fotoğrafçılığa doğru ilerlerken bile filme sıkı bir şekilde hakim olan ve bu süreçte iflas eden Kodak’ı işaret eden Zhao, Binance‘in bu hatayı yapmasını istemiyor.

Öte yandan CZ daha önce de DeFi ile ilgili çok önemli açıklamalar yapmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar