Beta Finance Coin Nedir?

Beta Finance, kripto varlıklarını ödünç almak, ödünç vermek ve açığa satış yapmaları için Ethereum üzerinde bir para piyasasıdır
13:13
17 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Beta Finance, kripto varlıklarını ödünç almak, ödünç vermek ve açığa satış yapmaları için Ethereum üzerinde bir para piyasasıdır. Beta Finance, Ethereum Mainnet lansmanından sonra ek katman-1 ve katman-2 çözümleri başlatmayı planlıyor.

Beta Finance (BETA) Nedir?

Kullanıcıların üç seçeneği vardır: Ödünç verme, ödünç alma ve açığa satma. Borç verenler, Beta Finans’ta var olan herhangi bir pazar için kripto varlıkları ödünç verebilecek ve bundan faiz kazanabilecekler. Borçlular tam tersi pozisyon alabilirken, short satıcılar kısa pozisyonlar başlatmak için teminat kullanabilirler. Merkezi borsalardan farklı olarak Beta Finance, short işlemleri yürütmek için bir emir defteri kullanmaz, işlemi otomatik piyasa yapıcıları kullanan merkezi olmayan borsalar aracılığıyla yönlendirir.

Beta Finance, kriptonun önemli volatil özelliğini DeFi’nin bireyler ve kurumlar tarafından benimsenmesine zararlı olarak tanımlıyor. Açığa satışı, DeFi ekosisteminde eksik olan ve piyasa istikrarını ve verimliliğini kolaylaştıran kritik bir finansal araç olarak görüyor. Kullanıcılar, platformun “1-Click Short” aracıyla bunu rahatlıkla yapabilir. Bir düğme ile takas edilecek DEX’i seçmek ve kısa pozisyondaki anapara ile yeni takas edilen teminatı stake etmek için yeterlidir.

Beta Finance, daha değişken varlıkları desteklemek için izole bir teminat modelini takip eder, yani tasfiye riski altındaki teminatlı bir pozisyon başka bir pozisyonu tehlikeye atmaz. Başlangıçta Beta Finance, ETH, USDC, USDT ve DAI’yi geçerli teminat olarak destekliyor ve topluluk 2. Aşamada ek teminat desteği önerebilir ve oy verebilir. Teminatlar çeşitli teminat faktörlerine tabidir: Stablecoin’lerin teminat faktörü %90 ve ETH’nin teminat faktörü %80’dir.

Beta Finans, daha önce Microsoft ve Facebook’ta yazılım mühendisi olarak çalışan MIT mezunu Allen Lee tarafından başlatıldı. Ayrıca Spartan Group, ParaFi Capital, Multicoin Capital, DeFiance Capital ve Delphi Digital dahil olmak üzere ünlü bir yatırımcı grubu tarafından desteklenmektedir.

BETA, Ethereum ve BSC üzerinde bir ERC-20 tokenıdır. Güvenlik çerçevesi dört ana sütundan oluşur:

  • Beta Finance sürekli olarak dahili kod incelemeleri yürütür
  • Platform, önde gelen güvenlik araştırmacılarından harici incelemeler talep etmeyi planlıyor.
  • Gerçek zamanlı izleme hizmetlerinin bulunacağı ifade ediliyor.
  • Beta Finance, whitehat hacker’lar için bir bug ödül kampanyası başlatacak

BETA Coin Yorum

ParaFi Capital’den Anjan Vinod, Beta Finance’in yeni varlıklara odaklanmasından, izole teminat modelinden ve planlı zincirler arası destekten etkilendiğini ifade ediyor. Spartan Group’tan Gabriel Tan da Beta Finans’ı, alanda gelişmek için iyi konumlanmış, gelecek vaat eden bir para piyasası olarak nitelendirdi.

CoinMarketCap verilerine göre BETA Coin, 351. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 0,13 dolardan işlem gören BETA Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 7,302,245 USD olduğu görülüyor. Ayrıca BETA Coin, 12 Mayıs 2022’de 0,063 dolar ile dip seviyeyi görürken 8 Ekim 2021’de de 4,63 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak BETA Coin toplam arzının 1,000,000,000 BETA olacağı ifade ediliyor.

BETA Coin Nasıl Alınır?

BETA Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

BETA Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından BETA Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB), Ethereum (ETH), BUSD ve Tether (USDT) BETA işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar