X


Başarı Oranı %78 Olan Fraktal Bitcoin (BTC) İçin Uyarıyor!

Başarı oranı son derece yüksek olan fraktal önümüzdeki günlerde yaşanacak Bitcoin fiyat hareketleri hakkında fikir veriyor.
23:46
27 Eylül 2021

Bitcoin (BTC) Çin’den peş peşe gelen haberlerden dolayı iyi günler geçirmiyor. Geçtiğimiz haftayı 19’uncu kez 21 haftalık üstel hareketli ortalamanın altında kapatan Bitcoin (BTC) fiyatı çanları çalmaya başladı. Peki başarı oranı oldukça yüksek olan bu fraktal fiyatın yönü hakkında bize neler söylüyor?

Bitcoin (BTC) Alarm Veriyor

Fiyatın 47.300 dolardan 43.170 seviyelerine sarkmasıyla zaten ciddi bir satış baskısı oluşmuştu. Ardı arkası kesilmeyen Çin haberleri de bu korkunun artmasını sağlıyor. Piyasa analisti Nunya Bizniz, Bitcoin’in yaptığı hareketlerde önemli bir detaya değiniyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yukarıdaki grafiği paylaşan analist Bitcoin‘in 21 haftalık üstel hareketli ortalamasına (EMA) dikkat çekiyor. Söz konu destek bölgesi bugüne kadar 18 kez ihlal edildi. Peki daha önce yaşanan benzer durumlar fiyatı nasıl tetikledi? Mayıs 2021 tarihinde yaşanan son kırılma fiyatın Ocak ayından beri ilk defa 30.000 doları görmesini sağladı. Ancak bu düşüş yeni bir toparlanmayı beraberinde getirdi ve fiyat 50.000 doların üzerine çıktı.

Bitcoin‘in 21 haftalık üstel hareketli ortalama altında yaptığı tüm kapanışlar değerlendirildiğinde %78 oranında ciddi satışlar yaşandığı görünüyor. Yani önümüzdeki günlerde Bitcoin (BTC) 40.000 doların altına düşme riskiyle karşı karşıya, azımsanmayacak derecede doğruluk payı olan bu fraktal yatırımcıları daha dikkatli olmaya itmelidir.

Son Hareket Geçtiğimiz Hafta Oldu

Haftalık kapanışın 43.500 dolar seviyelerinde olması 19’uncu kez bu durumun yaşandığını gösteriyor. Sadece bu fraktala bakarak daha güçlü bir düşüş beklentisi içine girebiliriz. Ancak SMA-50 ve 21 haftalık üstel hareketli ortalama arasındaki ilişki bu düşüş ihtimali için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Bu düşüş teyidini önümüzdeki günlerde görme ihtimalimiz var. Bitcoin‘in 20 haftalık EMA’sı ve 50 haftalık SMA’sı arasındaki potansiyel ölüm çaprazı halen ihtimal dahilinde ve ölüm haçı olarak isimlendiren bu hareketinde grafikte gerçekleşmesi 200 haftalık SMA’ya kadar bir sarkmayı doğurabilir. En kötü senaryoda 16.000 dolar son dip durak olacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar